Ами ако тайната да бъдеш по-щастлив е в това просто да остарееш?
Високата емоционална интелигентност е решаваща съставка за повишаване на щастието и устойчивостта.
В това вярва Чип Конли, който е автор на книгата Да се научим да обичаме средната възраст: 12 причини, поради които животът става по-добър с възрастта.
След като на два пъти прави пробиви в хотелиерската индустрия, първо като основател на Joie de Vivre Hospitality, а след това като ръководител на отдела за глобалната стратегия на Airbnb, Конли основава MEA (Modern Elder Academy) през януари 2018 г.
„Звучи абсурдно, но на 63-годишна възраст мога да кажа, че последните няколко десетилетия бяха приказка за два различни живота: един много мрачен, между моите 30 и 40 години, и един наистина прекрасен, започнал, когато навърших 50“, пише Конли за CNBC.
Като причина номер 1 за новия старт след 50 той изтъква повишаването на емоционалната си интелигентност. „Способността да разбираме и контролираме емоциите си, както и да уважаваме чувствата на другите, подхранва нашите взаимоотношения и повишава нашата съпричастност“, казва Конли.
Според него всичко това води до по-силни социални връзки, които с напредването на възрастта стават още по-жизненоважни за нашето благополучие.
„Имайки по-висока емоционална интелигентност вие сте по-добре подготвени да разбирате и съпреживявате емоциите на другите, като насърчавате по-дълбоки, по-пълноценни взаимоотношения“, посочва Конли и разказва как неговата емоционална интелигентност се е повишила с напредъка на възрастта:
1. Изпитвам повече интерес и съпричастност към другите
„С напредване на възрастта омекнах - не само в областта на корема“, споделя Конли и допълва, че е станал по-малко егоистичен и по-съпричастен към другите, както и че „за щастие, мога да насоча част от този повишена съпричастност и към себе си“.
2. По-малко реактивен съм и по-свободен в емоционално отношение
„Когато бях по-млад, имах нещо като емоционален световъртеж; емоциите ми постоянно ме караха да се чувствам неуравновесен и неспокоен. Не знаех как да ги управлявам. Всъщност често се опитвах да ги надбягам“, разкрива Конли.
„Днес не се паля от най-малкото. Не приемам нещата лично. Мога да преоценявам негативните преживявания, като например да попадна в задръстване с Uber, което сега тълкувам като страхотен шанс за медитация. Това ми позволява да се самонаблюдавам по-ефективно.“
3. Знам как да създам своята идеална среда
Става дума за способността на човек да определи в каква среда може да процъфтява, включително да се приспособява и адаптира към промените.
„Това е причината по-възрастните хора в екипите да създават повече „психологическа безопасност“ – умението им да владеят околната среда, съчетано със способността им за емпатия, им помага да създадат подходящи условия за развитие на екипа“, смята Конли.
Тайната на столетниците от СардинияИталианският остров спада към списъка на петте
4. Ценя връзките повече
Говори се, че двата въпроса, които хората си задават на смъртния одър, са: „Обичах ли достатъчно и бях ли обичан?“
Дългосрочно проучване на Харвард за развитието на възрастните и изследване на т. нар. „Сините зони“ убедително показват, че взаимоотношенията, които култивираме, всъщност могат да удължат живота ни, казва Конли и добавя:
„Разбира се, вашият вечно заядлив 75-годишен чичо не подкрепя тази теза. Но той е изключение, а не правило.“