Сам Алтман: Обществените разминавания могат да направят AI опасен
Главният изпълнителен директор на OpenAI, разработчик на ChatGPT – Сам Алтман, заяви, че опасностите, които го тревожат най-силно относно изкуствения интелект, са "много фините обществени несъответствия", които могат да доведат до хаос в системите.
Технологичният лидер се включи в Световната правителствена среща на върха в Дубай чрез видеовръзка, като повтори призива си за създаване на орган, подобен на Международната агенция за атомна енергия, който да контролира AI.
Той допълни, че изкуственият интелект вероятно се развива по-бързо, отколкото светът очаква.
What if the founder of ChatGPT became the Minister of AI in UAE!#القمة_العالمية_للحكومات#WorldGovSummit#WGS24 pic.twitter.com/NcOwvj9QcP
— World Governments Summit (@WorldGovSummit) February 13, 2024
"Аз не се интересувам чак толкова от роботите убийци на улицата. Много повече се интересувам от фините обществени несъответствия, когато имайки тези системи сред нас, нещата просто ще се объркат без лоши намерения", заяви Алтман, цитиран от Euronews.
Той обаче подчерта, че индустрията на изкуствения интелект, от която е част компанията му OpenAI, не трябва да замества правителствените лидери, когато става въпрос за създаване на разпоредби и регулации на технологията.
"Все още сме в етапа на дискусиите. Всеки има идея, някакъв политически документ и това е нормално.
Мисля, че сме в период, в който дебатите са необходими и здравословни, но в някакъв момент през следващите няколко години трябва да преминем към план за действие с реално участие на целия свят", допълни Алтман.
OpenAI е един от лидерите в областта на изкуствения интелект, а инвестициите на технологичния гигант Microsoft в стартъпа са около 1 млрд. долара.
Междувременно New York Times съди двете компании за използването на съдържание от медията без нейно разрешение с цел обучение на чатботовете на OpenAI.
Грандиозният успех на OpenAI превърна Сам Алтман в публично лице на бързата комерсиализация на генеративния изкуствен интелект и на страховете, които може да породи тази нова технология.
В Обединените арабски емирства например, съществуват ограничения за потока от информация - същите детайли, на които разчитат програмите за изкуствен интелект като ChatGPT, за да предоставят отговори на потребителите.
Емирствата разполагат и с компанията G42 от Абу Даби, която се контролира от влиятелния съветник по националната сигурност на страната.
G42 разполага с модела на изкуствен интелект на арабски език, който според експертите е водещ в света. Компанията е изправена пред обвинения в шпионаж заради връзките си с приложение за мобилни телефони, определено като шпионски софтуер. Тя също така се сблъсква с твърдения, че е събирала тайно генетичен материал от американци за китайското правителство.
Дискусията със Сам Алтман, модерирана от държавния министър на ОАЕ по въпросите на изкуствения интелект Омар ал-Олама, не засегна нито една от темите за местните рискове и опасения.
Самият Алтман заяви, че е обнадежден от това, че училищата възприемат технологията като изключително важна за бъдещето. Но добави, че AI все още е в начален стадий на развитие.
"Сегашната технология, с която разполагаме, е като първия мобилен телефон с черно-бял екран. Затова ни дайте малко време. След още няколко години ще бъде много по-добра, отколкото е сега. А след десетилетие би трябвало да е доста забележителна", уверен е Алтман.