Учени, работещи върху неравенството в богатството между нациите, получиха Нобел за икономика
Дарън Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън са помогнали да се покаже защо общества с „лошо върховенство на закона и институции, които експлоатират населението, не генерират растеж или промяна към по-добро
Базираните в САЩ икономисти Дарън Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън бяха удостоени с Нобеловата награда за икономически науки за работа, демонстрираща „значението на обществените институции за просперитета на една страна“.
Учените са помогнали да се покаже защо общества с „лошо върховенство на закона и институции, които експлоатират населението, не генерират растеж или промяна към по-добро“, според изявлението на Нобеловия комитет.
Лауреатите са „пионери в новите подходи, както емпирични, така и теоретични, които значително подобриха нашето разбиране за глобалното неравенство“, каза Якоб Свенсон, директор и професор по икономика в Института за международни икономически изследвания на Стокхолмския университет, по време на пресконференция.
Въпросът защо различията между бедните и богатите нации са толкова устойчиви не е нов, но остава „сред най-спешните в социалните науки“, добави той, цитиран от CNBC.
Аджемоглу, роден в Турция, и Джонсън, роден в Обединеното кралство, са професори в Масачузетския технологичен институт. Робинсън е директор на Института Пиърсън за изследване и разрешаване на глобалните конфликти към Чикагския университет.
Работата на тримата икономисти се основава на историята на колониализма и различните начини, по които националният опит е повлиял на институциите, като защитата на правата на собственост или начина, по който се вземат политически решения, посочва The Wall Street Journal.
Тяхното най-широко заключение е, че демокрациите са по-добри в осигуряването на просперитет в дългосрочен план. Те признават, че авторитарните правителства могат да бъдат ефективни при експлоатацията на съществуващите ресурси, като суровини или работници, но и че авторитарните форми на управление обикновено не успяват да въведат иновации, което е силата на демокрациите.
„Този вид авторитарен растеж е нестабилен и не води до иновации“, каза Аджемоглу в понеделник в разговор с репортери, цитиран от WSJ. Той добави, че неотдавнашното икономическо представяне на Китай е „предизвикателство“ за това широко откритие и че демокрациите „минават през труден период“. „От съществено значение е те да си върнат по-високата позиция на по-добро управление и постигане на резултати за хората“, коментира още той.
Аджемоглу и Робинсън са автори на популярната книга от 2012 г. Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty, която изследва корените на неравенството и защо някои държави успешно печелят богатство и влияние.
Носителите на приза, официално наречен „Наградата на Sveriges Riksbank за икономически науки в памет на Алфред Нобел“, ще получат 11 милиона шведски крони (1,058 милиона долара) от Шведската централна банка.
Паричната награда ще бъде разпределена поравно между победителите, както беше предишният случай през 2022 г., когато наградата беше разделена между базираните в САЩ икономисти Бен Бернанке, Дъглас Даймънд и Филип Дибвиг.
Наградата за икономически науки е въведена през 1968 г. в чест на 300-годишнината на шведската централна банка и е присъдена за първи път година по-късно. Победителят се избира от Кралската шведска академия на науките като признание за работа от „изключително значение“.