Москва сигнализира на Запада, че е готова за ядрена конфронтация, след като Украйна получи разрешение да атакува руска територия - и изглежда, че реагира бързо на тази зелена светлина - с помощта на произведени в САЩ ракети с голям обсег.

Украинските новинарски издания съобщиха във вторник, че ракетите са били използвани за атака върху руски военен обект в граничния район на Брянск.

Русия потвърди атаката, като Министерството на отбраната заяви, че украинските сили са „ударили съоръжение в Брянска област“, използвайки шест балистични ракети ATACMS, произведени в САЩ. Министерството твърди, че системите за противовъздушна отбрана са свалили пет от ракетите и са повредили друга. Това е предизвикало пожар, който бързо е бил потушен. „Няма жертви и материални щети“, съобщават още от министерството.

Изданието Kyiv Post цитира служител на националната сигурност, потвърждаващ, че ударът в Брянск е бил извършен, но не посочва какви оръжия са били използвани.

Руският външен министър Сергей Лавров отговори на атаката, като обвини Запада, че иска да ескалира конфликта.

„Фактът, че ATACMS бяха използвани многократно тази нощ в района на Брянск, разбира се, е сигнал, че Западът иска ескалация. Без американците е невъзможно да се използват тези високотехнологични ракети“, каза Лавров на пресконференция на срещата на Г-20, според коментари, цитирани от ТАСС.

Кремъл многократно е предупреждавал Запада да не позволява на Украйна да използва оръжията си с голям обсег, за да атакува директно Русия. Москва повиши залога във вторник, когато руският президент Владимир Путин подписа указ за одобряване на актуализирана ядрена доктрина, измествайки параметрите за това кога Русия може да използва ядрени оръжия.

Актуализираният документ вече гласи, че всяка агресия срещу Русия от неядрена държава, ако е подкрепена от ядрена сила, ще се счита за съвместна атака.

В доктрината също така се посочва, че Русия може да използва ядрени оръжия в случай на критична заплаха за нейния суверенитет и териториална цялост (и тази на нейния съюзник Беларус) и че изстрелването на балистични ракети срещу Русия ще се разглежда сред условията, които биха могли да оправдаят отговор с използване на ядрени оръжия.

Прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков беше запитан във вторник дали Русия ще приеме използването на американски неядрени ракети от украинската армия като нападение от неядрена държава с подкрепата на ядрена държава.

„Ще можете сами да прочетете параграфите, но като цяло там също се посочва, че Руската федерация си запазва правото да използва ядрено оръжие в случай на агресия с използване на конвенционални оръжия срещу нея или Република Беларус, която създава критична заплаха за суверенитета или териториалната цялост“, каза Песков пред репортери.

„Агресията срещу Руската федерация от страна на неядрена държава с участието или подкрепата на ядрена държава се счита за съвместна атака“.

Русия блъфира ли?

Засиленото напрежение между Русия и Украйна и нейните съюзници на Запад идва, докато руските сили постигат значителни победи в Източна Украйна, опитвайки се да завземат възможно най-много територия, преди новоизбраният президент Доналд Тръмп да встъпи в длъжност през януари.

Широко се очаква, че Тръмп ще тласне Москва и Киев към мирни преговори, които ще бъдат благоприятни за Русия, принуждавайки Украйна да отстъпи окупирана земя на своя съсед като цена за мира.

Тръмп вече сигнализира, че военната помощ на САЩ за Украйна ще приключи, когато той се върне на поста, а някои членове на републиканците са недоволни от администрацията на Байдън, че е дала на Украйна разрешение да използва ATACMS, посочва CNBC, цитирайки свои източници.

Съществуват също така съмнения, че ограниченият брой ATACMS на Украйна, за които се смята, че са предоставени от САЩ, няма да бъде достатъчен, за да промени досегашният „циферблат“ във войната.

„Украинците трябва да убедят бъдещата администрация на САЩ, че все още заслужават подкрепа (подкрепа, която Тръмп нарича „добра инвестиция“)“, коментира пред CNBC Матю Савил, директор на военните науки в мозъчния тръст Royal United Services.

Междувременно непосредственият въпрос за анализаторите в областта на отбраната и геополитиката е как Русия оценява атаката на Украйна срещу нейна територия с използване на американски оръжия и дали ще реагира в рамките на актуализираната си ядрена доктрина.

В рамките на войната Русия предупреди неколкократно, че е готова да използва ядрените си оръжия, ако бъде атакувана, но анализаторите казват, че Москва би се поколебала да се изправи лице в лице срещу комбинираната мощ на западния военен съюз НАТО и ядрените сили в рамките на блока, обобщава CNBC.

„Путин отново блъфира“, казва пред CNBC Тимъти Аш, стратег за нововъзникващи пазари в BlueBay Asset Management. По думите му Путин се страхува да влезе в конвенционална война с НАТО, която вероятно ще загуби след седмици“, добавя той.

Аш посочва, че сега е по-вероятно Русия да отговори с „асиметрична война“, като атаката тази седмица срещу подводни кабели между Германия и Скандинавия отговаря на този сценарий. Русия не е коментирала това и отрече предишни атаки срещу подводна енергийна инфраструктура в Европа.

Как напрежението Русия-САЩ се отразява на световните пазари?

Паневропейският борсов Stoxx 600 падна днес, затваряйки с 0,45% по-ниско, но междувременно пазарът в САЩ продължава да възвръща загубите от миналата седмица.

Три часа преди затварянето на Уолстрийт Nasdaq Composite напредва с над 0,5%, движен от акциите на Nvidia.

S&P 500 се покачва с около 0,2%, но Dow Jones спада с около 0,3%.

Отвъд геополитическият конфликт Nvidia печели позиции преди внимателно наблюдавания отчет за печалбите, който ще обяви след финалния звънец в сряда.

Walmart добавя 5%, след като публикува по-добри от очакваните печалби и увеличи перспективите си за силни потребителски разходи.

Tesla се покачва с 2%, довеждайки ралито си от началото на месеца до 38%.

Акциите се насочват към най-добрия си месец от януари 2023 г., коментира CNBC.

Все пак „нарастващото геополитическо напрежение продължава да бъде риск за пазарите“, казва Гаурав Малик, главен инвестиционен директор в Pallas Capital Advisors. „Комбинацията от засилване на военната реторика на Русия и несигурност относно това как ще реагира новата президентска администрация на САЩ е рецепта за нестабилност на фондовия пазар.“

Доходността на държавните облигации на САЩ спадна (увеличавайки цените им), тъй като инвеститорите се насочиха към активи-убежища.

Фючърсите върху златото също се повишават. Индексът на волатилността, считан за най-добрия „измерител на страха“ на Уолстрийт, скочи до около 16.

Независимо дали Кремъл блъфира или не, има признаци, че Русия приема сериозно заплахата от ядрен сблъсък - или поне иска да покаже на народа си, че е готова за такъв ход. Руският държавен изследователски институт за гражданска защита и извънредни ситуации, част от Министерството на извънредните ситуации на Русия, заяви в понеделник, че разработените от него мобилни бомбоубежища са влезли в масово производство за първи път в историята.

Убежищата, наречени "KUB-M", изглеждат като контейнери за превоз и осигуряват 48-часова защита на хората от различни заплахи, включително "природни бедствия и причинени от човека аварии", както и "въздушна ударна вълна и светлинно излъчване на ядрена експлозия“, „проникваща радиация и радиоактивно замърсяване на дадена област“, обяви институтът в понеделник.

Убежищата могат също така да защитават от опасни химикали, пожари и конвенционални оръжия. Изследователският институт добавя, че ключовото предимство на неговите "KUB-M" е тяхната мобилност. Всеки контейнер може да подслони 54 души, като е възможен допълнителен капацитет, ако бъдат монтирани повече модули.

Времето на съобщението не се смята за случайно, действайки като предупреждение към Запада, че Русия е сериозна, когато се заканва за възможна ядрена конфронтация - и очевидно активно се подготвя за тази възможност, въпреки че многократно заявява, че не иска ядрена война със своите противници.