Годината е към края си и е време за всякакъв вид равносметки, включително и филмови.

Предстоящите празници са подходящи за гледане на няколко качествени заглавия.

От продължението на „Гладиатор“ с Пол Мескал и Педро Паскал през влюбената в своя стажант Никол Кидман до мексиканския наркобарон, който си прави операция за смяна на пола, за да спаси живота си.

Това е списъкът с топ 20 филма от 2024 г., според BBC.

Immaculate

Това е хорър, който стига до крайности. Страх, ужас, жестокост, кръв ще са част от преживяването на зрителя, решил да отдели от времето си за тази продукция. В главната роля е Сидни Суини, която е продуцент. Тя е млада американска монахиня, изпратена в италиански манастир. Много скоро открива, че там се случват доста нередни неща, а впоследствие се оказва и потърпевша.

Този филм можеше да е поредният боклук от хорър жанра, но всъщност критиката го оценява положително. Рейтингът му в Rotten Tomatoes e 6.3 от 10, а положителните зрителски становища са 71%.

Civil War

Реакциите към този филм бяха почти толкова поляризирани, колкото и разделената страна, която описва. Което е знак, че режисьорът Алекс Гарланд е изнервил много хора с представата си за бъдещето на САЩ.

А във филма му то не изглежда никак розово. В Америка бушува гражданска война. Кирстен Дънст, в ролята на фотографка, се оказва в центъра на конфликта докато се опитва да си свърши работата.

Улиците са задръстени от танкове и въоръжени хора. Всичко е представено толкова реалистично, че хора, които са гледали филма, разкритикуваха режисьора му, че само налива масло в огъня на разгорещения политически дебат в САЩ.

Lies Bleeding

Кристен Стюарт е в ролята на млада хомосексуална жена, скарана с баща си-престъпник (Ед Харис). Тя се изхранва от собствената си фитнес зала, когато се запознава с харизматична скитница и културистка, изиграна от Кейти О'Брайън. Двете започват интимна връзка, но О'Брайън започва да работи за бащата на Стюарт. От тук събитията вземат неочакван и опасен обрат.

La Chimera

Италианката Аличе Рорвахер режисира тази история, развиваща се в Тоскана през 80-те години на миналия век. Джош О‘Конър играе англичанин, който работи с банда местни иманяри. Те разкопават и грабят древни гробове, за да продават артефактите на черния пазар.

Артър (О‘Конър) се влюбва в Бениамина на фона на разкопани гробници, престъпления и гонки с полицията. Филмът търси красотата дори и там, където трудно може да бъде намерена – в руините и тъгата.

Robot Dreams

Това е една доста странна анимация – испано-френска продукция, но разказва история от Ню Йорк от 80-те години на миналия век. Главните герои са едно куче и неговият робот.

Диалози няма, но въпреки това филмът е пълен с остроумие. Режисьор е Пабло Бергер. А тази анимационна история за приятелството вече бе номинирана за „Оскар“.

Io Capitano

Не са много филмите за мигранти, а още по-малко са тези, които разказват с такова майсторство историите им. В случая главният герой е 16-годишно момче, което бяга от Сенегал към Италия в търсене на по-добър живот. Всеки етап от пътуването му крие различна опасност – той тръгва през Сахара, арестуван е в Либия, а накрая стига с лодка до Италия.

Режисьор е Матео Гароне, който спечели наградата за най-добър режисьор на кинофестивала във Венеция през 2023 г.

Perfect Days

Вероятно не сте мислили, че чистач на тоалетни може да е открил формулата на земното щастие. Този филм на Вим Вендерс обаче ни среща точно с такъв образ. В него се разказва за живота на Хираяма (изигран от Коджи Якушо) – мъж, който живее в Токио и си изкарва прехраната като чистач. Когато не е на работа, полива цветята си, чете книги, слуша музика и снима.

Всичко това Хираяма прави с еднакво усърдие, независимо дали му харесва. А обществените тоалетни са толкова добре проектирани, че сигурно биха могли да се превърнат в туристическа атракция.

Gladiator II

Продължението на „Гладиатор“ се появи почти четвърт век след първия филм, в който „гладиаторът“ Ръсел Кроу умря на арената на Колизеума. Сега в главната роля е Пол Мескал (Луций), а в звездния състав влизат още Дензъл Уошингтън и Педро Паскал.

Отново има гладиаторски битки и дворцови интриги. И ако в първата част из Колизеума се разхождаха тигри, сега е ред на носорози. Вторият „Гладиатор“ е перфектното забавление и поредното доказателство, че когато е във форма, Ридли Скот е способен на чудеса.

Babygirl

Никол Кидман е в ролята на преуспяваща бизнесдама, която започва афера със стажант от фирмата ѝ. Връзката им се гради на страст, подчинение и манипулация.

Това звучи като сценарий за осемдесетарски или деветдесетарски еротичен трилър. И Babygirl би могъл да мине за такъв.

Режисьорката Халина Рейн представя героите си като несъвършени личности с разхвърлян живот, което прави аферата им още по-интригуваща.

Hard Truths

Както е правил и преди, режисьорът Майк Лий показва, че не е нужно един филм да бъде шумен, за да е зрелищен. Близо 30 години след като работи с Мариан Жан-Батист, Лий се събира отново с нея, за да я режисира в образа на Панси – депресирана жена, която е убедена, че останалите ѝ желаят лошо и непрекъснато напада най-близките си.

Без много фанфари Лий и Жан-Батист успяват да разкажат тази уж обичайна история по неподражаем начин.

All We Imagine as Light

Това е първият игрален филм на индийската режисьорка Паял Кападия. Той разказва историята на три жени от различни поколения, които работят в болница в Мумбай. Макар и различни, те имат сходни проблеми – едната е вдовица, съпругът на втората е емигрирал, а третата е влюбена в мъж, когото родителите ѝ не я одобряват.

Филмът размива границите между художествена творба и документалистика и доближава зрителя до проблемите на героите.

Emilia Pérez

Това е мюзикъл-трилър с почти невероятен сюжет. Зоуи Салдана е в ролята на амбициозна мексиканска адвокатка, която получава неустоима оферта. Тя организира операция по смяна на пола на местен престъпен бос, който е убеден, че така ще може да живее спокойно. След това обаче разбира, че не може да стои далеч от семейството си и се завръща в Мексико.

В този филм участва и Селена Гомез. Режисьор е французинът Жак Одиар.

Nosferatu

Първият Nosferatu е създаден преди повече от 100 години като ням немски филм. Сега режисьорът Робърт Егърс представя нова версия. В нея вампирите не са нито секси, нито глупави, както стана обичайно да ги представят други филми.

Вместо това георите се връщат към първообраза им от европейския фолклор. Филмът е частично базиран и на първата книга за Дракула, която пък събира приказки за вампири от целия континент.

Участват Бил Скарсгард и Лили-Роуз Деп.

Conclave

Папата е мъртъв, тронът е свободен. А Ралф Файнс, в ролята на кардинал, трябва да организира избора (конклав) на нов папа. Това, оказва се, не е никак лесна задача. Както казва един от героите във филма: „Никой нормален човек няма да иска да стане папа“. От тук започват интригите, манипулациите и мръсните игри по върховете на една от най-силните организации в света – Католическата църква.

Режисьор е Едуард Бергер, създател на „На Западния фронт нищо ново“, спечелил „Оскар“ през 2022 г. Участват още Стенли Тучи и Джон Литгоу.

Anora

Този филм е носител на тазгодишната „Златна палма“ от фестивала в Кан. Разказана е историята на американска стрийптизьорка, която се съгласява на интимна връзка със сина на руски олигарх срещу голяма сума пари.

Скоро обаче се разбира, че семейството на младежа никак не е очаровано. Но междувременно двамата са се оженили и ситуацията е станала още по-заплетена.

The Seed of the Sacred Fig

Този ирански филм е едно от най-силните заглавия на годината. В него се разказава история, която много ярко очертава разделението в Иран. Бащата е следовател и консервативен човек, съпругата му е отстъпчива. Двете им млади дъщери обаче са част от протестното движение за повече права за жените.

Режисьорът Мохамад Расулоф заснема филма тайно, а след това бяга от Иран, за да го представи на фестивала в Кан. В момента живее в Германия.

The Substance

Деми Мур е в ролята на застаряваща телевизионна звезда, която безвъзвратно губи красотата си. Решава се на крайни мерки и плаща, за да бъде „клонирана“. Нейното по-младо „аз“ трябва да се погрижи за западащата ѝ кариера. Естествено, съвсем скоро ще разбере, че цената е доста висока.

Този филм се съсредоточава върху абсурдните изисквания и мечти по вечната младост и добрия външен вид. И го прави толкова добре, че на зрителя му става ясно как и една нискобюджетна продукция може да отправя силни пославния.

Blitz

Самотна майка и малкият ѝ син живеят в Лондон по време на Втората световна война. Тя е принудена да евакуира детето си след като започват немските бомбардировки. Но докато „Луфтвафе“ упорито се опитва да заличи британската столица ден след ден, малкото момче бяга от организираната евакуация и се опитва да се върне при майка си.

Режисьор е Стив Маккуин, който вече е печелил „Оскар“ с „12 години робство“. В ролята на майката е Сърша Ронан.

А Real Pain

След две десетилетия успешна актьорска кариера Джеси Айзенбърг застава и зад камерата като режисьор, за да разкаже история за двама братовчеди Дейвид (Айзенбърг) и Бенджи (Киърън Кълкин). Единият е внимателен и предпазлив, а другият - дразнещо егоистичен.

Двамата искат да възстановят приятелските си отношения от детството. Тръгват на обиколка из Полша, за да обикалят музеи на Холокоста. Филмът разглежда теми като уважание и приятелство, за да завърши с много смешки.

I'm Still Here

Това е историята на семейство Пайва от Рио де Жанейро, Бразилия. През 1970 г. съпругът Рубенс Пайва, бивш конгресмен с либерални възгледи, се противпоставя на военната дикактура в страната. Арестуван е и изчезва завинаги.

В следващите десетилетия съпругата му Юнис отглежда сама петте им деца. Тя не отстъпва нито пред ежедневните трудности, с които я среща животът, нито се отклонява от голямата цел – да разбере какво се е случило със съпруга ѝ.