Правителственият фонд на САЩ, създаден, за да компенсира хилядите хора, измамени от покойния Бърни Мейдоф в най-голямата Понци схема в историята, извършва последната си партида плащания - и вече е компенсирал почти всички пострадали.

Фондът за жертви на Мейдоф започна разпределяне на над 131,4 млн. долара в рамките на десетия си и последен кръг от плащания, с което общата сума на обезщетенията за близо 41 000 души в 127 държави, достига 4,3 млрд. долара, съобщава CNN.

Това означава, че всяка жертва ще получи обезщетение, покриващо почти 94% от доказаните загуби, според Министерството на правосъдието на САЩ. Този последен кръг от плащания представлява „кулминацията на десетилетие работа по идентифициране на хиляди жертви по света и разплитане на слоеве от сложни финансови транзакции“, отбелязва институцията в прессъобщение.

Мейдоф организира колосалната си измама на стойност 20 млрд. долара в продължение на много години до ареста си през 2008 г. Схемата, която се осъществява чрез неговата компания за управление на богатството, се разпада по време на световната финансова криза. Измамата работи, като плаща на по-старите инвеститори с парите на новите, вместо да инвестира средствата и да разпределя печалбата.

Мейдоф, бившият председател на Nasdaq, е измамил физически лица и компании, включително благотворителни организации и училища, опустошавайки живота на хиляди хора. Според министерството повечето жертви са били сравнително дребни инвеститори, като повечето от тях са загубили по-малко от 500 000 долара в измамата.

В много от разказите за престъпленията на Мейдоф неправилно се приема, че повечето жертви „са били големи институции и лица с висока нетна стойност“. Въпреки това „повечето от жертвите, на които министерството е помогнало, всъщност са били дребни инвеститори, като загубите им се равняват средно около 250 000 долара.“

През 2009 г. Мейдоф получава присъда от 150 години затвор, след като се признава за виновен в 11 федерални престъпления, включително множество измами. Той умира на 82-годишна възраст през 2021 г.

Министерството започва да изплаща обезщетения на жертвите през 2017 г. По-голямата част от средствата - около 2,2 млрд. долара - идват от активи, възстановени от имуществото на покойния Джефри Пикоуър, който е участвал в схемата на Мейдоф.

Някои от измамените са получили обезщетение и чрез Ървинг Пикард, назначен от съда попечител по делото Мейдоф, който е разпределил почти 14 млрд. долара на бивши клиенти.

По-голямата част от парите, които адвокатите на Пикард са събрали, са дошли чрез споразумения с бивши инвеститори, които са изтеглили повече от фонда на Мейдоф, отколкото са депозирали. Въпреки че много от тези инвеститори твърдят, че не са знаели нищо за схемата, те са били съдени за това, че са се възползвали от нея.