Мъск е съдействал за освобождаване на италианската журналистка Чечилия Сала от Иран?
Милиардерът е разговарял с иранския посланик в ООН по случая, се казва в доклад на New York Times. Иран отрича
Партньорът на италианската журналистка Чечилия Сала, която беше арестувана на 19 декември в Иран и пусната на 8 януари, се е свързал с Илон Мъск в опит да ускори освобождаването ѝ, съобщават американски медии.
Милиардерът е разговарял с иранския посланик в ООН по случая, за да ускори освобождаването на Сала, се казва в доклад на New York Times, позоваващ се на двама ирански служители, единият от които дипломат от външното министерство в Техеран, предава Euronews.
На 29 декември приятелят на Сала Даниеле Райнери е изпратил съобщение до Андреа Стропа, лицето за контакт на Мъск в Италия, с молба да привлече вниманието му към ситуацията.
В интервю Райнери заяви, че е прочел за отворен канал за комуникация между Мъск и ирански дипломати. След това, според Стропа, милиардерът е „взел под внимание молбата, но самият той не знае дали „е замесен в случая“.
Малко след като италианският премиер Джорджа Мелони е посетила резиденцията на Тръмп „Мар-а-Лаго“ във Флорида, Мъск се е свързал с иранския посланик в ООН Амир Саид Иравани, за да обсъдят случая.
Двамата ирански служители допълват пред NYT, че когато Мъск е разговарял с посланика, е поискал от Иран да освободи журналистката и е уверил, че САЩ няма да оказват натиск върху Италия да екстрадира арестувания ирански инженер и бизнесмен Мохамед Абедини.
В прессъобщение след освобождаването на Сала, Мелони заяви, че не разполага с информация за ролята на Мъск в освобождаването.
Говорител на администрацията на президнета Джо Байдън заяви, че правителството на САЩ не е участвало в преговорите.
Междувременно, Иран отхвърли твърденията на американското издание, предаде италианската агенция АНСА, цитирана от БТА. Говорител на иранското външно министерство определи публикацията като „медийна измислица и фантазия“
29-годишната репортерка на свободна практика Чечилия Сала беше арестувана на 19 декември в иранската столица Техеран за „нарушаване на ислямския закон“.
Иран я освободи на 8 януари, а четири дни по-късно Италия освободи Абедини. Светкавичен ход, който накара мнозина да спекулират за размяна на затворници между двете държави.
Абедини беше задържан на италианска земя по искане на Министерството на правосъдието на САЩ, след като федерален съд в Масачузетс го обвини, че е набавял за Иран технология за дронове, използвана при нападението срещу американската база в Йордания през януари 2024 г.
Италия арестува Абедини в средата на декември, докато е преминавал транзитно през летище Малпенса в Милано. Три дни по-късно агенти на Революционната гвардия нахлуват в хотелската стая на Чечилия Сала и я изолират в затвора Евин. Италианската е пътувала до Иран с журналистическа виза.
Според NYT един от членовете на Революционната гвардия и двамата ирански служители са заявили, че е арестувана с цел да се окаже натиск върху Италия за освобождаването на Абедини.
През ноември, няколко седмици преди ареста на Сала, Мъск се срещна с иранския посланик в резиденцията му в Манхатън, за да обсъдят намаляване на напрежението между Техеран и Вашингтон в момент, когато новата администрация на Тръмп се готви да поеме властта, допълва Euronews.