UNIQA стартира специална програма за подкрепа на жените, работещи във филмовата индустрия, чрез своята фондация UNIQA SEE FUTURE, в сътрудничество с филмовия фестивал в Сараево и Slano Film Days. „Програма за подкрепа на жени режисьори“ има за цел да подкрепи жените, развиващи се професионално в тази област, в шестте държави, в които UNIQA присъства в Югоизточна Европа: Сърбия, Хърватия, Босна и Херцеговина, България, Румъния и Черна гора.

Целите на Програмата за подкрепа на жените режисьори са да подкрепя жените във филмовата индустрия от Югоизточна Европа в производството на независима филмова продукция, да увеличи представителството и разнообразието на жените в регионалната филмова индустрия, да улесни работата в общност, развитието на умения и възможности за финансиране на продукции, ръководени от дами.

Програмата за подкрепа на жените филмови дейци (FFSP), подкрепяна от фондацията UNIQA SEE FUTURE, е предназначена да подкрепя и популяризира жените режисьори в Югоизточна Европа чрез предоставяне на финансова помощ за продукцията на техните филмови проекти, както и да подпомага развитието на техните кариери чрез CineLink Програма за обучение и умения в индустрията.

Стойността на Програмата за подкрепа на жени режисьори е 150 000 евро за 2025 г. Програмата е одобрена за следващите две години.

На 30-тия филмов фестивал в Сараево беше представена инициативата.

„Партньорството ни с филмовия фестивал в Сараево и Слано филмови дни по този проект е от голяма стойност за нашата фондация. В допълнение към насърчаването на разнообразието и насърчаването на равенството във филмовата индустрия, нашата цел е да вдъхновяваме и овластяваме младите дами режисьори да следват своите цели. Филмовата индустрията има огромна сила в оформянето на общественото мнение и влияние върху начина, по който възприемаме света. Изключително важно е да чуваме повече истории, разказани от женска гледна точка, тъй като това не само обогатява нашето разбиране за живота, но и прави преживяванията ни по-смислени и осмислени. С този проект искаме да ги насърчим да използват своите таланти, за да образоват, информират и споделят своите уникални перспективи, насърчавайки един по-приобщаващ и въздействащ свят за всички нас“, каза Адел Бахтанович, президент на UNIQA SEE региона.

„Нашата дългосрочна цел чрез Филмовите дни на Слано е да подпомогнем развитието на кариерата на млади таланти в региона. В допълнение към редовната ни програма стартирахме едномесечна програма за развитие на проекти и като трета стъпка, в сътрудничество с фондацията UNIQA SEE FUTURE, ние създадохме Програмата за подкрепа на жени режисьори, насочена към подпомагане на дамите в разработването и постпродукцията. Тази инициатива отразява нашия ангажимент да насърчаваме жените във филмовата индустрията и да им осигурим финансова подкрепа за кариерно развитие. Нашият регион е богат на таланти, както се вижда от участието в Slano Film Days, с 25 режисьори до момента, 16 от които бяха жени и 9 мъже“, каза Мирсад Пуриватра, автор на концепцията и директор на Slano Film Days.

„Програмата за подкрепа на жени режисьори отразява ангажимента на филмовия фестивал в Сараево за насърчаване на равенството между половете, както в рамките на фестивала, така и в регионалното кино. Филмовият фестивал в Сараево служи като ключова платформа за инициативи, оформящи филмовата индустрия, с ясна визия за постигане на баланс между половете и насърчаване на разнообразието и приобщаването в кинематографичното изкуство“, каза Йован Марянович, директор на филмовия фестивал в Сараево.

Поканата за участие в „Програмата за подкрепа на жени режисьори“ е отворена за жени режисьори или помощник режисьори и поне още един ключов сътрудник (сценарист, оператор, композитор, монтажист), който се идентифицира като жена. Въпреки че Фондацията се фокусира върху шест държави (Сърбия, Хърватия, Босна и Херцеговина, България, Румъния и Черна гора), възможно е да кандидатства и лице от други страни, при условие че има продуцент или копродуцент от една от гореспоменатите държави. По този начин копродуцирането и сътрудничеството се насърчават активно, тъй като позволяват включването на проекти и таланти извън страните, в които Фондацията е фокусирана. Чрез включването на продуценти и копродуценти от страните от региона, програмата не само разширява обхвата и разнообразието от приложения, но също така насърчава международното сътрудничество и укрепва мрежата от филмови професионалисти. Чрез този подход Фондацията допринася за укрепването на регионалната филмова индустрия и свързването ѝ със световните тенденции.

Кандидатстването в програмата е отворено до 19-ти февруари 2025 г.

Кандидатури могат да бъдат подавани чрез платформата: Female Filmmakers Support Programme