Парителството ще приеме и внесе в Народното събрание проект на бюджет за 2025 г., в който се изпълняват основните изисквания на Закона за публичните финанси: до 40% разходи от брутния вътрешен продукт и не повече от 3% дефицит.

Това обяви премиерът Росен Желязков след края на заседанието на Съвета за съвместно управление в сградата на Народното събрание, на което управляващата коалиция обсъди бюджета на държавата за настоящата година. Той каза, че не се предвижда вдигане на данъчно-осигурителната тежест, предава БТА.

"Знаете, че последните дни има сериозна полемика по отношение на приключването на финансовата 2024 г., каза Желязков. По думите му това е въпрос, свързан с поети ангажименти и фактурирани разходи, които не са разплатени. "Тази тема беше важна да се обсъди с оглед на това каква ще бъде разходната база за проектобюджета и приходите по консолидираната фискална програма, за да може правителството да гласува и внесе в Народното събрание проектобюджет за 2025 г., в това число за общественото осигуряване и здравната каса, в който се изпълняват основните изисквания на Закона за публичните финанси, а именно до 40 % разходи от БВП и бюджетен дефицит не по-висок от 3%", обясни той. Това ще е предложението на Министерския съвет, каза още Желязков.

"Обсъждахме отделните мерки както по разходите, така и по приходите, тяхната реалистичност, изпълнимост, тяхната относимост, така че инвестиционната програма в централната власт и по общините да продължи да се изпълнява, но бюджетът да даде възможност след гласуване в Народното събрание при тези показатели правителството да има основанието да подаде искане за конвергентен доклад за изпълнение на критериите за членство в еврозоната“, посочи премиерът. Той изтъкна, че и към момента съотношението на българския лев към еврото е фиксирано: „То е 1,95583, не подлежи на промяна и това е скрепено с акт на Народното събрание“, посочи премиерът.

Росен Желязков изрази надежда за подкрепа на проектобюджета с ясния поглед към възможността България да отговаря на критериите за членство в еврозоната, пише още БТА. Той посочи, че "Продължаваме промяната-Демократична България" следва да изразят ясно ще подкрепят ли бюджет, който би дал възможност България да подаде искане за извънреден конвергентен доклад.

На въпрос откъде ще бъдат свити разходи премиерът каза, че се обсъждат конкретни мерки както по отношение на разходите, така и по отношение на приходите. Няма да предлагаме екзотични мерки като тези, които бяха предлагани в оттегления проект на бюджет за 2025 г. от предходния кабинет, заяви Желязков. "Заявили сме ясно, че няма да променяме данъчно-осигурителната тежест и ще внесем проект на бюджет с действащия Закон за данък върху добавената стойност", каза още той.