Чиповете - следващата цел на тарифната вендета на Тръмп
Въпреки че в петък Белият дом отложи митата върху някои технологични продукти, те най-вероятно ще попаднат под ударите на други, по-фокусирани налози

Чиповете са следващите продукти, върху които Белият дом ще наложи мита.
Това стана ясно в неделя, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп разкри, че ще обяви размера на налозите върху вносните полупроводници в рамките на тази седмица. Той акцентира, че ще има гъвкавост по отношение на някои компании в сектора.
Според Reuters обещанието на Тръмп означава, че изключването на смартфоните и компютрите от неговите реципрочни мита за Китай вероятно ще бъде краткотрайно.
„Искахме да не усложняваме ситуацията за много други компании, но искаме да произвеждаме нашите чипове и полупроводници в нашата страна“, коментира Тръмп пред репортери на борда на Air Force One, цитиран от информационната агенция.
Той отказа да каже дали някои продукти, като например смартфоните, все пак може да се окажат освободени за постоянно, но добави: „Трябва да проявите известна гъвкавост. Никой не трябва да бъде толкова твърд“.
По-рано през деня стана ясно, че Вашингтон започва търговска проверка на националната сигурност в сектора на полупроводниците.
„Разглеждаме полупроводниците и цялата верига за доставки в предстоящите разследвания“, написа Тръмп в Truth Social.
В петък Белият дом обяви изключенията от високите реципрочни мита, създавайки известна надежда, че технологичната индустрия може да избегне капана на ескалиращия конфликт между двете най-големи световни икономики и че ежедневните потребителски продукти като телефони и лаптопи ще останат достъпни. В известие до спедиторите федералната агенция „Митници и гранична защита“ публикува списък на тарифните кодове, изключени от данъците върху вноса. В него фигурират 20 продуктови категории, включително компютри, лаптопи, дискови устройства, полупроводникови устройства, чипове памет и плоски дисплеи.
В неделя обаче министърът на търговията, Хауърд Лутник, даде да се разбере, че през следващите два месеца критичните технологични продукти от Китай ще бъдат подложени на отделни нови мита заедно с полупроводниците. Той обясни, че Тръмп ще въведе „специален фокусен тип тарифа“ за смартфони, компютри и други електронни продукти до месец-два, наред със секторните такива, насочени към полупроводниците и фармацевтичните продукти. Новите мита ще попаднат извън т.нар. реципрочни ставки, в рамките на които налозите върху китайския внос се покачиха до 125% миналата седмица.
„Той казва, че те са изключени от реципрочните мита, но са включени в митата за полупроводници, които ще бъдат въведени вероятно след месец или два“, обясни Лутник пред ABC, като прогнозира, че налозите ще доведат до производството на тези продукти в САЩ.
В отговор на това в петък Пекин увеличи собствените си мита върху вноса от САЩ до 125%. В неделя, преди коментарите на Лутник, Китай посочи, че оценява въздействието на изключенията за технологичните продукти.
Разнопосочните действия на Тръмп по отношение на митата миналата седмица предизвикаха най-дивите колебания на Уолстрийт от пандемията през 2020 г. насам. Бенчмаркът Standard & Poor's 500 index например спадна с повече от 10% от встъпването в длъжност на републиканеца на 20 януари. Затова и милиардерът инвеститор Бил Акман, който подкрепи кандидатурата на Тръмп за президент, но критикува митата, стана поредният, който го призова да спре за три месеца широките и високи реципрочни тарифи за Китай, както направи за повечето страни миналата седмица.
Ако Тръмп спре китайските мита за 90 дни и ги намали временно до 10%, „той ще постигне същата цел, като накара американските предприятия да преместят веригите си за доставки, но без сътресения и рискове“, написа той в X.
Промени всеки ден
Свен Хенрих, основател и водещ пазарен стратег на NorthmanTrader, е остро критичен към начина, по който се решават въпросите с тарифите.
„Проверка на настроенията: Предлагам на администрацията да разбере кой контролира посланието, каквото и да е то, тъй като се променя всеки ден“, пише той в X. „Американският бизнес не може да планира или да инвестира при постоянното движение напред-назад“.
Американският сенатор от Демократическата партия Елизабет Уорън също критикува последната ревизия на тарифния план на Тръмп, за която икономисти предупредиха, че може да намали икономическия растеж и да подхрани инфлацията.
„Няма тарифна политика - само хаос и корупция“, категорична е Уорън пред ABC.
Съветникът на Белия дом по въпросите на търговията Питър Наваро обяви, че САЩ са отправили покана към Китай за преговори, но разкритикува връзката на страната с веригата за доставки на смъртоносния фентанил. Той не я включи в списъка на седемте държави и региони, с които според него администрацията води преговори - Обединеното кралство, Европейския съюз, Индия, Япония, Южна Корея, Индонезия и Израел.
Търговският представител Джеймисън Гриър потвърди, че все още няма планове Тръмп да разговаря с китайския президент Си Дзинпин относно митата. По думите му Китай създава търговски търкания, като отговаря със собствени налози.
Тази ситуация мотивира Рей Далио, милиардерът, основател на най-големия хедж фонд в света, да изрази притеснения, че САЩ могат да изпаднат в рецесия или в по-лошо състояние в резултат на митата.
„В момента се намираме в момент на вземане на решение и сме много близо до рецесия“, предупреди Далио в неделя. „И се притеснявам от нещо по-лошо от рецесия, ако ситуацията не се реши по най-добрия начин“.