Европейският съюз ще поднови предложението си за закупуване на повече американски газ. Блокът залага на това, че президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е по-отворен за преговори, след като преустанови въвеждането на разтърсващи икономиката мита.

Брюксел планира да предложи увеличаване на покупките на втечнен природен газ (LNG) и да излезе с конкретна оферта как да се случи това, за да отговори на гнева на Тръмп относно дефицитът на САЩ в трансатлантическата търговия, разкриват източници на POLITICO. По-конкретно, казват те, ЕС търси начини за обединяване на търсенето - процес, който би позволил на континента да прави по-големи, общоевропейски поръчки, за да отговори на исканията на Белия дом, в идеалния случай на по-конкурентни цени.

Идеята не е изцяло нова. От месеци ЕС се опитва да ангажира администрацията на Тръмп по този въпрос, но дипломати твърдят, че опитите им са се сблъскали с объркване и незаинтересованост във Вашингтон. Сега обаче ситуацията е променена - пазарите се сриват, а много бизнес лидери молят Тръмп да промени тактиката.

„Тези предложения са на масата от известно време, но се надяваме, че сега има възможност да постигнем напредък“, казва европейски служител пред изданието.

Купи сега?

От избирането си през ноември миналата година Тръмп многократно настоява ЕС да купува повече американски петрол и газ, за да избегне търговска война. Във вторник той вдигна залозите, след като наложи мащабни 20-процентни мита на блока, заявявайки, че той трябва да похарчи 350 млрд. долара повече за американска енергия, за да компенсира това, което президентът вижда като постоянен търговски дефицит. Въпреки реториката, САЩ и ЕС всъщност имат относително балансирани търговски отношения, когато се отчитат както стоките, така и услугите.

Късно в сряда обаче Тръмп обяви 90-дневна пауза на повечето глобални мита, като настоя партньорите на Америка да преговарят за премахване на търговските бариери.

ЕС приема това като още една възможност да прокара своето предложение за втечнен природен газ. Брюксел не крие желанието си Европа да потребява повече американско гориво, представяйки го като начин континентът най-накрая да прекъсне всички енергийни връзки с Русия.

„В бъдеще ще купуваме повече газ от САЩ“, заяви комисарят по енергетиката на ЕС Дан Йоргенсен по време на индустриално събитие във вторник, като същевременно подчерта, че покупките трябва да бъдат съобразени с екологичните цели на блока.

При все това ЕС може да направи само толкова. В крайна сметка компаниите, а не правителствата, купуват втечнен природен газ. А някои държави от блока посочват, че техните компании вече внасят възможно най-много американски втечнен природен газ.

Не е ясно също така колко добре би работила схема за обединяване на търсенето. ЕС стартира подобна система след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г., надявайки се да намали неимоверно високите цени. Но в крайна сметка в нея участваха малко компании. Все пак обединяването на поръчки от частни доставчици и съчетаването им с американски такива е един от начините блокът да потребява по-големи количества американски втечнен природен газ.

Притесненията относно цените също витаят над преговорите. ЕС изисква от страните да запълват резервоарите си за съхранение на гориво до 90% от капацитета им до 1 ноември всяка година, а столиците се опасяват, че летният порив за закупуване на доставки - голяма част от които американски - ще повиши разходите. Те настояват за облекчаване на правилата, надявайки се, че гъвкавостта ще им позволи да изразходват по-малко средства за втечнен природен газ.

В четвъртък председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предупреди, че ЕС ще реагира на повторното налагане на митата, но засега „искаме да дадем шанс на преговорите“.