Проевропейският кандидат за президент на Румъния заяви, че разходите за отбрана трябва да нараснат от 2,5% на 3,5% от БВП до 2030 г., а поддържането на подкрепата за Украйна е от съществено значение за сигурността на страната му.

55-годишният кмет на Букурещ Никушор Дан се явява като независим и на изборите на 4 май ще се изправи срещу центриста от управляващата коалиция Крин Антонеску и националиста и бивш министър-председател Виктор Понта, както и крайно десния Джордж Симион, който най-вероятно ще събере достатъчно подкрепа, за да достигне до балотаж на 18 май.

Дан се кандидатира с платформа за борба с корупцията, която вероятно ще се хареса и на съюзниците от Европейския съюз и НАТО, тъй като Румъния придобива все по-голямо значение като защитна стена срещу руското влияние по границата с Украйна и Молдова - друга държава, подложена на натиск от Москва, отбелязва Reuters.

„Искам да подчертая, че войната в Украйна е от съществено значение за сигурността на Румъния и Молдова“, коментира Дан в интервю за агенцията. „Оценявам това, което румънската държава е направила досега, посоката беше правилна и трябва да продължи“.

Междувременно нарастват опасенията, че САЩ са готови да намалят броя на военнослужещите си в Европа, изисквайки от европейските държави да поемат по-голяма част от тежестта по поддържането на чадъра за сигурност на алианса НАТО.

От началото на войната през 2022 г. Румъния е изпратила в Киев батарея за противовъздушна отбрана Patriot, обучава украински пилоти на изтребители и е осигурила възможност за износ на около 30 милиона тона украинско зърно през черноморското си пристанище Констанца.

Около 1700 американски военнослужещи понастоящем са разположени в Румъния, повечето във военновъздушната база Когълничану на Черно море, в която Букурещ инвестира 2,5 млрд. евро, за да я превърне в една от най-големите европейски бази на НАТО.

Дан заяви, че Румъния може да използва базата като лост, за да насърчи САЩ да запазят присъствието си:

„Това, че американските войски използват военновъздушната база Когълничану, е предимство за тях за влиянието, което искат да имат в Близкия изток. Всичко отвъд това зависи от техническите дискусии. Ако Румъния може да направи нещо, за да задържи американските войски, ние искаме да го направим.“

Той допълни, че Румъния трябва да продължи да улеснява износа на украинско зърно, но като първо се консултира с румънските производители, за да не бъдат ощетени.

Изборите за президент в Румъния се наблюдават отблизо в чужбина, след като бяха отменени през декември, преди втория тур, на фона на обвиненията в руска намеса, които Москва отрича.

Първият тур беше спечелен от крайно десния проруски слабо известен кандидат Калин Джордеску, който е изправен пред наказателно разследване за подкрепата му за фашистки групировки и проблеми с финансирането на кампанията.

Дан заяви, че решението на Конституционния съд да отмени изборите, което беше критикувано от членове на администрацията на американския президент Тръмп, е било правилно.