Румънски инфлуенсъри от TikTok, които се опитаха да помогнат на ултранационалистическия и пропутински кандидат Калин Джорджеску да се добере до президентския пост, са избягали от страната. Причината - данъчните власти започнаха разследване на предполагаемото им участие в кампания за влияние по време на първия тур на вота.

Независимият кандидат Джорджеску беше почти неизвестен в страната си, но въпреки това се оказа победител. Той трябваше да се изправи срещу центристката си съперничка Елена Ласкони на втория тур на президентските избори на 8 декември. Но доказателства за широко разпространена намеса и операция за оказване на влияние в TikTok - за която се твърди, че е организирана от Русия - принудиха Конституционния съд на Румъния да анулира целите избори.

В дните след това румънските власти извършиха серия от обиски на поддръжници на Джорджеску. Част от тях бяха посочени като наемници, за които се твърди, че в колите им са открити оръжия. Обиски бяха направени и в имот, собственост на един от най-големите му поддръжници.

Данъчните власти започнаха разследване след сезиране от румънския изборен орган, който поиска по-задълбочено проучване на финансовите трансакции, свързани с кампанията. Самият Джорджеску също е във фокуса на разследването.

Инфлуенсърите от TikTok - някои от които са свързани с организираната престъпност - твърдят, че са напуснали Румъния няколко дни преди започването на финансовите разследвания. Те са публикували изображения на сухопътни граници или самолети, придружени от надписи като „сбогом“ и „липсваш ми“.

Ролята на инфлуенсърите в изборите изплува на повърхността, след като миналата седмица президентът Клаус Йоханис разсекрети цяла поредица от разузнавателни документи. В тях подробно се описва сложна кампания в TikTok, разкриваща връзки между тях и проруската кампания на Джорджеску. Той пък обяви, че за него е „чест“ да бъде подкрепен от фигурите на организираната престъпност и другите влиятелни личности, като намекна, че може да ги помилва, ако стане президент.

Инфлуенсърите са обвинени, че са получавали значителни плащания за популяризиране на съдържание, подкрепящо проруския кандидат. Техните послания повтарят неговата националистическата реторика, като смесват теми, насочени срещу властта, с обещания за суверенитет и традиционни румънски ценности.

„В рамките на това разследване ще бъдат оценени и всички причинно-следствени връзки между тези плащания и конкретния кандидат на президентските избори в Румъния“, коментира пред POLITICO Тони Гребла, ръководител на избирателната служба, относно данъчните проверки.

Една от ключовите фигури, които се разследват, е Богдан Пешир, за когото се твърди, че е финансирал инфлуенсърите в TikTok с 1 млн. евро. Миналата седмица властите нахлуха в три обекта, свързани с Пешир, като в рамките на разследването конфискуваха 7 млн. долара в криптовалута.

Тъй като след първия тур на изборите се появиха повече подробности за миналото на Джорджеску, няколко от тези инфлуенсъри започнаха да се дистанцират от кампанията му. След като документите на разузнаването бяха оповестени, някои от тях признаха, че са го промотирали срещу заплащане, но твърдяха, че не са знаели кой е кандидатът до края на първия тур.

Джорджеску, който по време на кампанията си открито възприе проруски позиции, официално декларира нулеви разходи за кампанията. Документи на разузнаването обаче разкриха, че инфлуенсърите от TikTok са играли централна роля за усилване на обхвата на посланията му, за което са били инвестирани няколко милиона евро. Властите смятат, че кампанията е свързана с руските „хибридни атаки“, които бяха насочени към изборния процес в Румъния по време на изборите.

Миналата седмица Европейската комисия нареди на TikTok да запази данните, свързани с потенциални нарушения по време на румънските избори, на фона на опасенията за чуждестранна намеса и дезинформация. Анализатори твърдят, че кампанията за дезинформация в Румъния прилича на случилото се в Молдова по време на президентските избори и референдума за присъединяване към ЕС, когато свързана с Русия операция е използвала сходна стратегия, за да се опита да привлече избирателите към промосковски кандидат.

Финансовите разследвания се развиват успоредно с други наказателни мерки на прокурорите, свързани с изборите.