Какво се случва в Румъния?
Страната е с президент с изтекъл мандат, не се знае кога ще бъдат насрочени нови избори, а румънците се чудят могат ли да вярват в изборната си система
Касирането на изборите между двата тура е сериозна стъпка, но Конституционният съд на Румъния реши, че тя е от съществено значение за защитата на демокрацията от чуждестранни атаки. Този ход обаче потопи страната в смут и не е ясно докъде ще стигнат сътресенията.
POLITICO прави пълен преглед на необичайната криза на демокрацията, обхванала една от най-важните източноевропейски страни членки на ЕС и НАТО.
Какво се случва?
Тази неделя румънците трябваше да гласуват на втория тур на изборите за следващия си президент. Те можеха да избират измежду двама кандидати: дясноцентристката кметица на малък град Елена Ласкони или Калин Джорджеску, крайно десен независим политик, който от пълна неизвестност се изкачи начело в първия тур на 24 ноември.
Миналия петък Конституционният съд на Румъния реши, че първият тур на изборите е бил толкова силно опорочен от предполагаема руска операция за повлияване на резултата, че целият процес трябва да бъде прекратен и да започне отначало. Сегашният президент Клаус Йоханис беше принуден да удължи мандата си, кандидатите се опитват да се прегрупират и се подготвят да повторят скъпите си кампании, а милиони избиратели се чудят дали изобщо могат да се доверят на процеса.
Все още не е определена дата за новите гласувания, но това ще трябва да се случи скоро.
Как се стигна дотук?
Едва преди месец Джорджеску беше почти нечуван в собствената си страна, без партийна подкрепа и с ниска популярност в традиционните медии. Но всичко това се промени през последните две седмици преди първия тур на президентските избори. Около 25 000 акаунта в TikTok, подкрепящи Джорджеску, се превърнаха в координиран опит да се повлияе на изборите в негова полза, твърдят румънски анализатори.
Президентът Йоханис, който произхожда от друга дясноцентристка партия, получи доказателства от тайните разузнавателни служби, които сочат, че в изборите са се намесили както държавни, така и недържавни участници. Той посочи Русия като отговорна за поредица от агресивни хибридни атаки. Съединените щати потвърдиха констатациите за руско участие.
Въз основа на разузнавателните данни Йоханис разсекрети секретни досиета, в които се твърдеше, че Джорджеску незаконно се е възползвал от широка предизборна реклама в периодите, когато предизборната кампания е била забранена. В документите се твърди, че кампанията му е получила чуждестранна финансова подкрепа, въпреки че той е декларирал, че не е изразходвал нищо за нея.
Конституционният съд беше залят от вълна от искания за касиране на изборите в светлината на разсекретените разузнавателни доклади. В петък следобед той се съгласи.
„Информацията, че тази кампания е била незаконно подкрепена отвън, означава, че имаме работа с въпрос на националната сигурност“, заяви президентът на страната в телевизионно обръщение в петък вечерта.
Какво е заложено на карта?
В Румъния тези избори се разглеждат като битка между Изтока и Запада. В страна, в която спомените за бруталната комунистическа диктатура са все още живи, изборът за много румънци е екзистенциален.
Проевропейският кандидат Ласкони се радва на подкрепата на традиционните центристки партии, докато Джорджеску е подкрепян от три крайнодесни групи, две от които наскоро влязоха в парламента.
Позициите му по отношение на НАТО и ЕС - той силно критикуваше участието на Румъния и в двете организации - подклаждат страховете, че ще разкъса западните съюзи на страната и ще се обърне към Москва. Той похвали руския президент Владимир Путин като лидер и патриот и обеща да прекрати цялата румънска помощ за съседна Украйна - което би било огромна промяна в критичен за Киев момент.
Въпреки това милиони румънци бяха привлечени от традиционалистката кампания на Джорджеску и бяха готови да гласуват за него на втория тур в неделя срещу Ласкони. Той спечели повече от 2,1 млн. гласа на първия тур, когато се състезаваше със седем други основни кандидати, демонстрирайки вярата си в традиционните семейни структури и румънската си православна вяра.
Сега Джорджеску казва, че е жертва на заговор на политическия елит, който цели да го държи извън властта и да осуети волята на народа, като сравнява отношението към него с това към Доналд Тръмп от страна на истаблишмънта в САЩ. Дори основният му опонент Ласкони осъди решението на съда, заявявайки, че румънската демокрация е „потъпкана“ от държавата. Джорджеску използва същата фраза.
Рискът в решението на съда е, че сега все повече румънски гласоподаватели може да загубят вяра в политическата система на страната. Въпреки че в петък вечерта в центъра на Букурещ беше спокойно, по улиците имаше засилено полицейско присъствие. През последните дни града беше арена на публични демонстрации на хиляди хора.
Дори основният му опонент Ласкони осъди решението на съда, заявявайки, че румънската демокрация е „потъпкана“ от държавата. Георгеску използва същата фраза.
Рискът от решението на съда е, че сега все повече румънски избиратели могат да загубят вяра в политическата система на страната. Въпреки че в петък вечерта в центъра на Букурещ беше спокойно, по улиците имаше засилено полицейско присъствие. През последните дни конкурсът привлече публични демонстрации на хиляди хора.
Какво следва?
Джорджеску заяви, че ще подаде жалба до Върховния съд на Румъния, но няма ясен правен път за отмяна на решението на Конституционния съд. Той все още не е казал дали възнамерява да се кандидатира отново на други избори.
На 1 декември румънските гласоподаватели избраха и нов парламент. Следващата седмица широка коалиция, съставена от четири партии, ще сформира правителство, което ще работи по организирането на нови президентски избори. Коалицията ще посочи министър-председател, който ще бъде одобрен от действащия президент. Мандатът на Йоханис трябваше да изтече на 21 декември, но той заяви, че ще остане на власт до полагането на клетва от неговия наследник.
Междувременно криминалните следователи започнаха разследване на кибератаките срещу изборната инфраструктура, които бяха подробно описани в разсекретените разузнавателни файлове. Това е третото разследване, започнато от румънската прокуратура, след като главният прокурор започна две други, които разглеждат купуване на избиратели, измами с компютърни системи и пране на пари от предизборни кампании на стойност най-малко 1 млн. евро.
TikTok е подложен на обстрел и на ниво ЕС, след като беше призован в Европейския парламент за разпит относно модерирането на съдържанието му по време на първичните избори за президент и след като Европейската комисия наскоро му нареди да запази данните за румънските избори. TikTok прекрати три кампании за влияние след първия тур на изборите.
Има и призиви към Конституционния съд да отмени парламентарните избори, които бяха вмъкнати между двата кръга на президентската надпревара. Някои партии изтъкват факта, че гласуването е проведено по време на същите хибридни атаки, които предизвикаха решението за анулиране в петък.