Новите правила на Европейския съюз за социалните медии са подложени на изпитание заради твърденията за организирана кампания в TikTok за фалшифициране на президентските избори в Румъния.

Шокиращата победа на ултранационалиста Калин Джорджеску на първия тур на румънските избори оказа натиск върху Европейската комисия да покаже, че може да използва новите си правомощия за ограничаване на онлайн съдържанието. Тя трябва да провери как акаунтът на Джорджеску в социалната медия е получил подобен жизненоважен тласък в последната минута. Регулаторните органи вече могат да налагат глоби на компаниите в размер до 6% от глобалния им годишен оборот или дори временно да блокират услугите им в ЕС.

Предизвикателство за Брюксел

Комисията, която контролира TikTok заради огромния ѝ размер, е изправена пред деликатното балансиране да докаже, че нейният правилник за модериране на съдържанието - Законът за цифровите услуги (DSA) – работи, като същевременно избегне възможността да бъде обвинена в прибързани заключения или намеса в националните избори.

Случаят в Румъния се прибавя към усилията на ЕС да се справи със собственика на X и протеже на Доналд Тръмп - Илон Мъск, който публично се противопостави на правилата на блока за социалните медии. Ако Брюксел не успее да покаже, че може да се справи с тези ключови проблеми, доверието във водещия закон на ЕС за социалните медии може да се срине - точно когато законодателите и неправителствените организации очакват правилата да започнат да действат.

„Комисията стъпва на пръсти“, коментира пред POLITICO Елишка Пиркова, която се занимава с DSA в кампанийната група AccessNow.

Проблемна точка

Зашеметяващата победа на Джорджеску бързо изправи Комисията на нокти. Само два дни след изборите, дори когато подробностите за неговия късен скок в TikTok бяха все още оскъдни, румънският регулатор поиска от ЕК да проучи приложението. Той твърдеше, че алгоритъмът на TikTok засилва съдържанието, което „непропорционално облагодетелства един кандидат“.

Това не предизвика незабавно разследване от страна на Брюксел. Вместо това той разшири по-стария набор от въпроси към TikTok с нови запитвания относно системата на платформата за препоръчване на съдържание на потребителите и рисковете от използване на приложението от злонамерени участници.

Този предпазлив подход рязко контрастира с яростта на европейските законодатели относно начина, по който TikTok се е справила с изборите, особено по време на изслушването на ръководителите на компанията около седмица след победата на Джорджеску.

„Няма възможност за бърза намеса в тези ситуации, а платформите явно не се интересуват от ситуацията“, изригна тогава европейският законодател Ким ван Спарентак от Зелените.

Само няколко минути по-късно Рита Везенбеек, шеф на дирекция „Платформи“ в Комисията, заяви, че изпълнителният орган на ЕС все още не е формирал становище.

Най-болезненият въпрос е свързан със скоростта на прилагане на DSA, която не съответства на бързото разпространение на съдържание в социалните медии. Досега само една платформа, X на Мъск, е била предупредена, че може да наруши закона на ЕС.

Това е „доста разочароващо“, казва Пиркова, като добавя, че все пак разбира причините за по-бавното темпо.

„Комисията е много предпазлива, защото на първо място разследването трябва да разполага с достатъчно доказателства, достатъчно данни, които са събрани с надеждни методологии“, посочва тя.

Изпълнителната власт на ЕС се страхува особено много да не бъде обвинена в намеса в националните избори. Бившият еврокомисар Тиери Бретон беше обвинен в намеса в изборите в САЩ през август, когато напомни на Мъск за изискванията на ЕС за спазване на закона преди интервю с Доналд Тръмп, преди той да бъде избран за президент на САЩ.

Бързо решение

Законът на ЕС за социалните медии също така никога не е имал за цел да действа като бързо решение за събития като румънските избори.

Призивите за разследване на TikTok се зонираха в един член от закона - 34 - който задължава платформи като TikTok да оценяват така наречените системни рискове. Един от тях е вредата, която системите за препоръки, като алгоритъма на TikTok, могат да нанесат на обществения дискурс и изборите.

Всяка проверка и всяка констатация, че платформата е нарушила закона, няма да промени политическата реалност след румънския вот. Въпреки това президентският вот в Румъния може да проправи пътя за по-внимателно наблюдение на бъдещи избори.

Депутатката от Зелените Александра Гиз е категорична, че „Комисията трябва да се поучи от този опит и ясно да определи какви временни мерки могат да бъдат предприети срещу платформите по време на избори“.

Сега на TikTok е наредено да съхранява всички данни за националните избори в ЕС до март следващата година. Това означава, че заповедта, необходима за проправяне на пътя за евентуално бъдещо разследване, ще бъде в сила, когато Германия отиде на избори на 23 февруари.