Предложението на президента за референдум за еврото е внесено в Народното събрание
Въпросът е: Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?
&format=webp)
Президентът Румен Радев предложи на 51-вото Народно събрание да се произведе национален референдум с въпрос:
„Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“
на основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, съобщиха от прессекретариата на президентството.
Като президент съм убеден, че въвеждането на единната европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус,
с вътрешна убеденост на хората, а не с пренебрежително незачитане на тяхната воля. Всеки български гражданин има право да се произнесе относно своите пари и благосъстояние, се посочва в предложението за референдум, цитирано в прессъобщението.
Мотивите към предложението на президента за провеждане на референдум вижте ТУК
Предложението е внесено в деловодството на парламента в 15:08 ч., посочиха от пресцентъра на Народното събрание (НС), съобщава БТА.
Според правилника за работа на парламента председателят на НС разпределя законопроектите и другите предложения, внесени в Народното събрание, между неговите комисии според техния предмет и организира веднъж месечно координационна среща с председателите на постоянните комисии.
Преди два дни председателят на НС Наталия Киселова допусна, че след като бъде внесено предложението, то вероятно ще се отнася до компетентността на поне две комисии - комисията по бюджети финанси и комисията по конституционни и правни въпроси.
Припомняме, че в Деня на Европа 9 май президентът Румен Радев заяви в обръщение към народа и Народното събрание, че внася предложение в парламента за провеждане на референдум за еврото.
„България е изправена пред стратегическо решение – въвеждането на единната европейска валута. След по-малко от месец ще бъде обявен извънредният доклад за готовността на България за еврозоната. В българското общество няма консенсус за нашата готовност, нито за датата на приемане.
Институции с критично ниска легитимност вземат стратегическо решение за нашето общо бъдеще, без да се вслушват в мнението на гражданите“, подчерта президентът.
По-рано днес министър-председателят Росен Желязков коментира въпроса, като заяви, че "Подобно предложение за референдум би нарушило Конституцията, правото на Европейския съюз, както и закона за пряко участите на гражданите."
Той допусна, че "с всички аргументи, изтъкнати в последните дни, президентът може да преразгледа намерението си."
"Целта е да се внесе сериозно разколебаване в ЕС за излизане на конвергентен доклад през юни, защото следващият доклад подлежи за разглеждане през декември, което означава, че 2026 г. България може и да не бъде член на еврозоната", допълни премиерът и призова Народното събрание дори да не се занимава с този въпрос.