Туристи от ЛГБТ+ общността изразяват безпокойство, след като новата политика на президента Тръмп, признаваща само два биологични пола, създаде несигурност по отношение на отбелязването на пол „Х“ в личните документи.

Това е причината все по-често те да търсят Европа за своите пътувания и ваканции, пише Euronews.

Според туристически експерт някои от тях дори се оглеждат за потенциални дестинации за преместване. Дарън Бърн, основател на компанията за луксозни почивки и ЛГБТ+ пътувания Out of Office, наблюдава значителна промяна в местата, където американските му клиенти резервират почивки.

„През последните месеци наблюдаваме значителна промяна в запитванията от американски ЛГБТ+ туристи, които искат да прекарат повече време в чужбина, особено в европейски дестинации“, казва Бърн. „Смятаме, че сега те не само искат да открият нови дестинации и да се потопят в местната култура и преживявания, но и търсят усещането за сигурност и приобщаване, което предлагат много европейски държави.“

Експертът добавя, че вътрешните пътувания сред американците от ЛГБТ+ също стават все по-редки.

„Те са загрижени за способността си да пътуват безопасно в собствената си страна и вместо това търсят дестинации - като Европа.

Тъй като политическият климат в САЩ продължава да се променя, смятаме, че ЛГБТ+ общността е по-фокусирана върху това да бъде в дестинации, където се чувства в безопасност.“

Според Бърн Испания и Португалия са две дестинации в Европа, доказани като особено популярни сред ЛГБТ+ туристи, търсещи бягство в Европа, и тези, които мислят конкретно за преместване.

През 2022 г. в Испания е приет антидискриминационният закон „Зероло“, който забранява дискриминацията, основана на сексуална ориентация и полова идентичност, в сферата на заетостта и услугите. Той е последван от Закон 4/2023, приет през 2023 г., за равнопоставеността на транс хората и за гарантиране на правата на ЛГБТ+ хората.

Наскоро Португалия също предприе стъпки в подкрепа на правата на тази общност. През януари 2024 г. страната въведе закон, който забранява и криминализира насилствените практики за сексуално обръщане на ЛГБТ+ хора.

Испания и Португалия попадат в актуализираната класация на експерта по здравно осигуряване на емигранти Уилям Ръсел на най-добрите страни в света за ЛГБТ+ емигранти, съответно на четвърто и девето място.

За да определи първите места, групата анализира различни фактори, като например броя на ЛГБТ+ събитията, безопасността и резултатите от борбата с дискриминацията.

Нидерландия заема първо място в класацията. Изчислено е, че 14% от населението се идентифицира като ЛГБТК+. Страната получава индекс за безопасност от 1,527 от пет и оценка за антидискриминация от 0,81 от един, което показва, че гражданите биха били приятелски настроени и гостоприемни към ЛГБТ+ емигрантите.

На второ място е Белгия. Дискриминацията срещу малцинствата е рядкост, откъдето идва и нейната оценка за антидискриминация от 0,79 от едно. Страната също така има възхитителен индекс на безопасност от 1,510 от пет.