Кредитирането към компании за изкупуване на дялове и частни кредитни групи е спомогнало за рязкото увеличаване на заемите от небанкови финансови институции в САЩ. Регулаторните органи се опасяват, че нарастващите връзки между двата сектора могат да се превърнат в системен риск.

Според доклад на Fitch Ratings към края на март заемите за небанкови институции са достигнали приблизително 1,2 трлн. долара, което представлява 20-процентно увеличение на годишна база, дължащо се на кредитирането на частната капиталова индустрия. През същия период търговските кредити са се увеличили с едва 1,5%.

Този скок идва в момент, когато регулаторните органи в САЩ се съсредоточават върху взаимовръзките на банките с частния капитал и бързо разрастващия се сектор на частното кредитиране - непрозрачна област от пазара, която има сравнително слаб регулаторен надзор. Регулаторите искат от банките да разкрият повече информация за отношенията си с т.нар. национални финансови институции, за да получат по-добър поглед върху експозицията им към сектора.

Данните на Fitch показват, че банковите заеми на това поле са се увеличили от началото на пандемията - от около 600 млн. долара в края на 2019 г. до над 1 трлн. долара в началото на тази година, тъй като предприятията все повече се обръщат към частното кредитиране за финансиране.

Това поставя частните кредитни компании в пряка конкуренция с банките, като същевременно ги превръща в едни от най-важните им клиенти, предоставяйки ливъридж, който помага за повишаване на възвръщаемостта. Банките също така имат сложни и многопластови отношения с групите за изкупуване на дялове, някои от които управляват най-големите частни кредитни компании.

Кредитополучателите, които се финансират от частни кредитни фондове и преки кредитори, обикновено са по-рискови и използват повече ливъридж. Тъй като някои от тези заеми се отпускат с пари, взети назаем от банките, съществуват опасения, че лошите кредити могат да се разпространят в по-широката финансова система.

В доклада на Fitch се посочва, че засега е „малко вероятно спадът в сектора на частното кредитиране да има широкомащабни последици за финансовата стабилност на най-големите банки“. Въпреки това той предупреждава, че е трудно да се направи пълна оценка на рисковете и че „ефектите от втори порядък са по-трудни за количествено определяне“.

В доклада си за глобалната финансова стабилност от миналия месец МВФ предупреди, че увеличеното кредитиране на частни заемодатели от страна на банките „може да направи финансовата система по-уязвима към високите нива на ливъридж и взаимосвързаност“. Той също така подчерта, че над 40% от кредитополучателите от частни кредитори са имали отрицателен свободен паричен поток в края на миналата година, в сравнение с 25% три години по-рано.

По-голямата част от експозицията към подобни организации е концентрирана сред 13 банки, включително JPMorgan Chase и Wells Fargo. Категориите включват ипотечни, бизнес и потребителски кредитни посредници, както и фондове за дялово участие и други заеми за финансови институции, които не приемат депозити.

Американските банки едва наскоро започнаха да разбиват кредитните си портфейли по класове активи в тримесечните отчети, подавани до Федералната корпорация за застраховане на депозитите. През последното тримесечие JPMorgan се открои сред най-големите банки, като обозначи 133 млрд. щатски долара от кредитите си за небанкови институции като „други“, вместо да ги разбие по видове кредитополучатели. Но оттогава най-голямата американска банка предостави повече подробности за своите частни кредити и заеми за частни капиталови инвестиции, както и за нефинансираните си ангажименти.

„Силният ръст на банковото кредитиране за небанкови институции изисква внимателно наблюдение, тъй като в исторически план това е довел до проблеми с качеството на активите, които се отразяват негативно на банките“, се казва в заключението на доклада, цитиран от Financial Times.