Харвард съди администрацията на Тръмп заради забраната за чуждестранни студенти
По-рано Министерството на вътрешната сигурност на САЩ заяви, че Харвард е лишен от правото да приема бъдещи чуждестранни студенти, а настоящите чужденци, записани в университета, трябва да напуснат учебното заведение
&format=webp)
Харвардският университет заведе дело с цел да отмени забраната на администрацията на Тръмп за приемане на чуждестранни студенти в академията поради предполагаемата толерантност към „антиамерикански, протерористични агитатори“ в кампуса.
Делото беше заведено ден след като Министерството на вътрешната сигурност отмени правото на Харвард да приема чуждестранни студенти по визовата програма F-1 по нареждане на министъра на вътрешната сигурност на САЩ Кристи Ноем, предава CNBC.
По-рано Министерството заяви, че Харвард е лишен от правото да приема бъдещи чуждестранни студенти, а настоящите чужденци, записани в университета, трябва да напуснат учебното заведение, в противен случай рискуват да загубят легалния си статут в САЩ.
„Вчера правителството внезапно отмени сертификацията без процедура или причина, което има незабавни и разрушителни последици за Харвард и повече от 7000 притежатели на визи“, се посочва в иска на университета, цитиран от CNBC.
„Това отнемане е явно нарушение на Първата поправка, клаузата за справедлив процес и Закона за административната процедура“, посочва още документът.
„Това е последното действие на правителството в явен отмъстителен акт срещу Харвард за упражняването на правата си по Първата поправка да отхвърли исканията на администрацията да контролира управлението, учебната програма и „идеологията“ на преподавателите и студентите на Харвард.“
В четвъртък министерството на вътрешната сигурност заяви, че отменя сертификацията на Харвард за Програмата за студенти и обмен на посетители, защото ръководството на университета от бръшляновата лига „е създало небезопасна среда в кампуса, като е позволило на антиамерикански, протерористични агитатори да тормозят и физически да нападат лица, включително много еврейски студенти, и по друг начин да пречат на някогашната уважавана учебна среда“.