В продължение на 80 години Харвардският университет смята, че Магна Карта, която е купил за 27,50 долара, е репродукция.

Сега британски изследователи твърдят, че документът е автентичен – един от малкото, които са съхранени.

Магна Карта е написана през 1215 г. и е одобрена от крал Джон на Англия. През следващия век тя е преиздавана периодично от монарсите. Този, който притежава Харвард, датира от 1300 г., по времето на управлението на Едуард I, разказва Тhe Wall Street Journal.

Магна Карта е документ с огромно значение за правната история, който постановява, че кралят е подчинен на закона, и признава ограниченията на неговата власт. Тя е повлияла на конституциите по целия свят, включително на учредителните документи на САЩ.

Новината за откритието идва в странен момент от историята на Харвард, тъй като университетът се бори с Вашингтон по повод антисемитизъм. Администрацията на Тръмп оттегли милиарди от федералното финансиране и заплашва да продължи със санкциите.

Белият дом поиска надзор над назначаването и управлението на Харвард. Университетът съди правителството, твърдейки, че то е нарушило конституционните му права.

Документът, който е прекарал десетилетия в трезор, сега е съхранен на тайно място, казва Джонатан Зиттрейн, професор в Харвардския университет и председател на библиотеката му, пред WSJ. Той отказва да каже колко според университета струва документът в момента.

Харвард все още обмисля дали да изложи новопотвърдения документ, но Зиттрейн твърди, че артефактът „представлява специален и дълбок спомен за начините, по които върховенството на закона, обществата и хората, на които то служи, са се развивали и укрепвали с възходи и падения“.

Дейвид Карпентър, професор по средновековна история в Кингс Колидж, е бил в кабинета си в Лондон и се е занимавал с проучвания за копия на Магна Карта за предстояща книга.

Снимката на уебсайта на Харвардския университет моментално привлича вниманието му. Тя показва главна буква „Е“ в началото, името „Едуард“ в първия ред и датира от 1300 г., когато крал монархът е бил на власт.

„Изглеждаше, че те нямаха представа какво притежават“, разказва Карпентър. Според версията на факултета, има 25 копия на Магна Карта, повечето от които се намират в Обединеното кралство.

Карпентър казва, че е изпратил снимка по имейл на друг експерт, Николас Винсент, професор по средновековна история в Университета на Източна Англия в Норич, Англия.

„Спорех с белгийски библиотекари дали мога да видя нещо наистина доста скучно, когато това пристигна“, разказва той пред WSJ.

Настроението му се променя, когато вижда снимката.

„Нямаше никакво съмнение“, казва Винсент.

„Знаеш много добре какво е това“, отговорил той на Карпентър.

Винсент веднага уведомил Харвард по имейл и двамата продължили да събират доказателства, докато чакали отговор. Те не споделили работата си с други учени, но разказали на семействата си.

„За щастие, жена ми не се интересува от такива неща“, казва Винсент.

През пролетта на 2024 г. Харвард се съгласява да направи специално сканиране на документа, за да провери дали е истински. Университетът също така е наел експерти да прегледат работата на Винсент и Карпентър.

Харвард никога не е поставял под съмнение произхода на документа, защото му е било казано, че е копие, когато го е закупил, посочва Зиттрейн.

Последният път, когато Магна Карта е продадена публично, е през 2007 г. Когато Дейвид Рубенщайн, съосновател на частната инвестиционна компания Carlyle Group, плаща 21,3 милиона долара на търг за версията от 1297 г., която преди това e била собственост на тексаския милиардер и два пъти кандидат за президент Рос Перо.

Перо я е купил за 1,5 милиона долара две десетилетия по-рано. Сега тя е изложена в Националния архив във Вашингтон, с любезното съдействие на Рубенщайн.

Карпентър твърди, че е съвпадение, че обявяването на находката идва в момент, когато училището е в борба за власт с президента Тръмп.

„Много е навременно“, казва той.

“Но това не е шега, нито рекламен трик.“