Добавянето на тоалетна към спалнята в дома ви, известна още като “ensuite”, има редица предимства. Дори на пръв поглед да звучи малко нехигиенично.

„Създава се по-луксозно усещане, когато тоалетната е предназначена само за ползване от хората в спалнята, към която е прикрепена“, казва интериорният дизайнер Момоко Уонг пред House Beautiful, изтъквайки предимствата на този аранжимент.

Но има една универсална полза от наличието на тоалетна към спалнята - тя може да помогне на археолозите след векове да открият отдавна изгубения труп на англосаксонски монарх, убит по време на нормандското завоевание.

Това е вярно. Поне в един-единствен случай.

Защото, както съобщава The Independent, един ров, един гоблен и една тоалетна са помогнали за разрешаването на най-дълготрайната загадка от известната битка при Хейстингс - какво е станало с тялото на крал Харолд II.

Краткото царуване и преждевременната смърт на Харолд II са вписани в летописите на английската история поради връзката им с битката при Хейстингс - може би най-известният военен конфликт в дългата и богата история на страната.

Когато англосаксонският крал Едуард Изповедник умира на 5 януари 1066 г., бездетният монарх няма пряк наследник, на когото да предаде титлата си. Съветникът на краля, известен тогава като witenagemot, набързо избрал зетя на Едуард Харолд Годуинсън за наследник на трона. Крал Харолд II е коронясан на 6 януари 1066 г. Това е първият английски монарх, чиято коронация се провежда в Уестминстърското абатство.

В крайна сметка обаче крал Харолд II управлява по-малко от година. Легитимността му не е приета от всички, като предизвикателствата са отправени чрез военно нахлуване от страна на норвежкия крал Харалд Хардрада и собствения брат на Харолд II, графът на Нортумбрия Тостиг Годуинсън.

Но най-известното и кърваво нашествие е това, което става известно като Нормандските завоевания под командването на Уилям Нормандски, или Уилям Завоевателя. Имайки предвид този прякор, вероятно можете да предположите как се е развило всичко това за нашия герой Харолд.

Крал Харолд II умира по време на битката при Хейстингс на 14 октомври 1066 г. И да се каже, че е умрял "жестоко", доста смекчава нешата..

Смята се, че гобленът от Байо, 230-метрова бродирана илюстрация на нормандските завоевания и едно от най-известните произведения на изкуството в западния свят, изобразява причината за смъртта на крал Харолд II. В една част, под латинската фраза „Harold rex interfectus est“, която се превежда като „Крал Харолд беше убит“, виждаме фигура, за която се смята, че е крал Харолд II, хванал се за основата на стрела, която стърчи от окото му.

Макар че съвременната медицина е успяла да се намеси в редки случаи, острите снаряди в окото много често са фатални, както е изобразено в едно от другите най-известни произведения на изкуството в западния свят - филма от 1982 г. „Петък 13-и, част III“.

И така, какво става с трупа на крал Харолд II? Макар да съществуват различни теории, все още не е потвърдено, че тялото е негово. Но нови изследвания може би най-накрая са разгадали случая.

„Традиционно често се твърди, че той е погребан в Уолтъмското абатство в Есекс“, пише The Independent за вероятното място на погребението на Харолд, „но някои средновековни източници предоставят информация, която по-скоро би съответствала на това, че той е бил погребан близо до двореца му“.

И така, за да се открие тялото на крал Харолд, е изключително важно да се намери дворецът, в който е пребивавал. Както англосаксонската хроника, така и гобленът от Байо показват, че Харолд е живял в „сграда с много висок статут“ в село Бошам.

Части от Бошам са били разкопавани и преди - през 1954 г. се съобщава, че останките на „англосаксонски мъж от висок ранг“ са открити под църква в селото, „но никога не са били изследвани, въпреки че няколко аспекта на индивида съответстват на това, което е известно за Харолд и неговата смърт“.

Що се отнася до точното местонахождение на двореца в Бошам, то става известно едва наскоро. И точно тук се появява тоалетната.

Както показва изследване, публикувано в The Antiquaries Journal по-рано този месец, нов анализ на археологически данни от селото е позволил на изследователите да определят точното местоположение на замъка.

Анализът, ръководен от д-р Дънкан Райт, старши преподавател по средновековна археология в университета в Нюкасъл, съвместно с професор Оливър Крайтън от университета в Ексетър, се основава на три ключови доказателства за идентифициране на сградата:

- Следи от „значителен ров“ около помещенията, което е показателно за замък

- Доказателства, които сочат, че сградата там е била „голяма с керемиди“, съответстваща на това, което е изобразено на гоблена от Байо.

- Останки от, по думите им, „вътрешна тоалетна, която е приложена до спалнята - функция, която в англосаксонската епоха обикновено се свързва само със сгради с много висок статут“

Благодарение на ров, гоблен и тоалетна историците най-накрая знаят къде е бил замъкът на крал Харолд II. Сега остава само да се открият всички тела, погребани наблизо, които биха могли да отговарят на описанието на англосаксонски крал.