В един имагинерен свят без мита лихвите на Фед щяха да са понижени. Но какви са реалностите сега
Без потискащия ефект на митата икономическият оптимизъм можеше да прерасне в пазарна еуфория и отново да доведе до по-висока инфлация. Сега остава и въпросът може ли един „голям, красив“ законопроект да спаси дълга на САЩ
&format=webp)
Във вторник председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл потвърди, че митата – и по-конкретно техният неочаквано голям „размер“, са основната причина Централната банка все още да не е намалила лихвените проценти за тази година, след последното понижение през декември.
Представете си го.
Можеше да живеем в свят, в който лихвеният процент по федералните фондове е в диапазона от 4% до 4,25%. Ако инфлацията се държеше послушно под целта на Фед от 2%, диапазонът можеше да бъде дори 3,75% до 4%, като се има предвид, че през юни Фед запази миналогодишната си прогноза за две намаления през 2025 г., отбелязва CNBC.
Засега това остава имагинерност.
Ако Доналд Тръмп обаче не беше наложил мита върху всички търговски партньори, и дори върху далечен остров, обитаван само от пингвини, други негови политики може би отново щяха да повишат прогнозите за инфлацията, продължава CNBC.
Спомнете си как и трите основни американски индекса се повишиха и достигнаха нови рекорди при победата на Тръмп, тъй като Уолстрийт очакваше намаляване на данъците и по-хлабави корпоративни регулации.
Без потискащия ефект на митата икономическият оптимизъм можеше да прерасне в пазарна еуфория и отново да доведе до по-висока инфлация.
Сега е по-добре да изиграем картите, които ни бяха раздадени, отколкото да се впускаме във въображаемо бъдеще, допълва CNBC.
Каква е реалността днес
Митата поддържат високи лихвените проценти в САЩ.
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че Централната банка е щяла да намали лихвите тази година, ако не са били прогнозите за „съществено“ повишение на инфлацията заради митата на Тръмп.
S&P 500 се понижава от рекордните си стойности с 0,11%.
Акциите на Tesla се сринаха, след като Тръмп предложи на DOGE да разгледа субсидиите на компанията на Мъск.
Азиатско-тихоокеанските пазари предимно се понижиха, но сингапурските акции достигнаха рекорден връх.
XPeng поддържа стабилни продажби през юни. Стартъпът за електромобили достави 34 611 автомобила, което е осмият пореден месец, в който се преодолява границата от 30 000 автомобила. BYD остава пазарен лидер, доставяйки над 10 пъти повече автомобили от XPeng.
„Големият, красив, данъчен законопроект“ на Тръмп мина през Сената. Вицепрезидентът Джей Ди Ванс подаде последния, решаващ глас, който го изпрати за одобрение в Камарата на представителите. Въпреки че законопроектът ще увеличи дефицита, някои банки смятат, че той ще даде тласък на американската икономика.
Хедж фондовете залагат срещу швейцарския франк. Този ход е част от „carry trade“ - стратегия, при която инвеститорите заемат средства във валута с по-нисък лихвен процент – в случая франка, за да купят такава с по-висок и да приберат разликата.
И накрая...
По предварителни данни стойността на германския военен износ е достигнала 13,2 млрд. евро (15,5 млрд. долара) миналата година – два пъти повече от 5,82 млрд. евро през 2020 г. Свързаните с него акции също отбелязаха бум.
Къде отиват рекордните поръчки?
Според последния експортен доклад на германското правителство през първото тримесечие на 2025 г. 80% от износа на оръжие е бил за „близки партньорски държави“, допълва CNBC.