Пентагонът е отменил доставка на оръжия за Украйна заради опасения за запасите на САЩ
Високопоставен украински депутат нарече решението „болезнено“ за усилията на Киев да се защитава от руски въздушни удари
&format=webp)
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет е наредил да се преустанови изпращането на пратка ракети и боеприпаси за Украйна поради опасения за запасите на американската армия.
Това твърдят двама служители в сферата на отбраната, двама служители на Конгреса, както и двама източници, запознати с решението, цитирани от CNBC.
Хегсет е наредил забавянето няколко седмици след като е издал меморандум, с който нарежда да се направи преглед на запасите от боеприпаси на САЩ, които са изчерпани след години на изпращане на оръжия в Украйна, както и след близо двегодишни военни операции в Близкия изток, където САЩ се сражават с бунтовниците хути в Йемен и на страната на Израел и съюзниците си от Иран, твърдят източниците.
Двамата представители на отбраната и представителите на Конгреса заявяват, че боеприпасите и другите оръжия могат да бъдат задържани до приключването на оценката, а ако те са в недостиг или са необходими в други региони, където има конфликти, могат да бъдат задържани за още по-дълго.
Забавената пратка оръжия включва десетки прехващачи Patriot, хиляди 155-милиметрови боеприпаси с висока експлозивност за гаубици, над 100 ракети Hellfire, над 250 прецизно управляеми ракетни системи GMLRS, десетки ракети земя-въздух Stinger, ракети въздух-въздух AIM и гранатомети, заявяват всички запознати източници.
„В момента се работи по този въпрос: Това решение беше взето, за да се поставят интересите на Америка на първо място, след като Министерството на отбраната направи преглед на военната подкрепа и помощ на нашата страна за други държави по света. Силата на въоръжените сили на САЩ остава неоспорима - просто попитайте Иран.“, коментира за CNBC говорител на Белия дом.
Министерството на отбраната не отговори на молбата за коментар.
На заключителната пресконференция след срещата на НАТО в Хага миналата седмица президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че страната ще се опита да изпрати ракети за противовъздушна отбрана Patriot в Украйна.
„Те наистина искат да имат ПВО ракети и ние ще видим дали можем да предоставим някои от тях“, заяви Тръмп, като допълни още, че САЩ доставят оръжия на Израел и „знаете, че те се произвеждат много трудно. Ние също се нуждаем от тях.“
Високопоставен украински депутат нарече решението на Пентагона „болезнено“ за усилията на страната да се защитава от руските въздушни удари.
„Това решение със сигурност е много неприятно за нас“, коментира Федир Вениславски, член на комисията по отбрана на украинския парламент, цитиран от Reuters. Той добави, че „това е болезнено и на фона на терористичните атаки, които Русия извършва срещу Украйна и е много неприятна ситуация“.
Представители на външното министерство на Украйна се срещнаха с Джон Гинкел, американски дипломат, базиран в Киев, за да обсъдят военната помощ и сътрудничеството в отбраната между двете страни.
„Беше подчертано, че всяко забавяне или колебание в подкрепата на отбранителния капацитет на Украйна само ще насърчи агресора да продължи войната и терора, вместо да търси мир“, заявиха от министерството.
Украйна многократно е отправяла призив за предоставяне на допълнителни американски и европейски оръжия за противовъздушна отбрана, тъй като през последните месеци Русия засили въздушните си нападения.
През уикенда Министерството на отбраната заяви, че Русия е предприела най-мащабната въздушна атака срещу страната след пълномащабното нахлуване през 2022 г., като е изстреляла 60 ракети и 477 безпилотни летателни апарата.
Междувременно президентът Доналд Тръмп и републиканските му съюзници в Конгреса продължават да се стремят към осигуряване на постоянно прекратяване на огъня.
Въпреки че е обичайно за новите администрации в Белия дом да спират прехвърлянето на оръжия, за да оценят запасите, има опасения относно момента, в който това се случва, според служител, запознат със ситуацията. Той заяви, че Украйна трябва да изглежда силна, за да накара Русия да седне на масата за преговори.
По време на посещението си във Вашингтон на 5 юни главният съветник на украинския президент Зеленски, Андрий Ермак, заяви, че страната му удържа руските сили, но се нуждае от повече системи за противовъздушна отбрана, за да предпази градовете си от руски атаки.
Боеприпасите са били одобрени като част от пакетите на президентския орган за съкращаване и Инициативата за подпомагане на сигурността в Украйна по време на администрацията на Байдън, твърдят служителите в отбраната и двамата източници, запознати с решението. Някои от доставките вече са в региона, но са били спрени, преди да бъдат предадени на Украйна, твърдят служител от отбраната и двамата източници на CNBC.
Миналия месец изпълняващият длъжността началник на военноморските операции адмирал Джеймс Килби предупреди по време на показания пред Конгреса, че макар в момента ВМС да разполагат с достатъчно стандартни ракети, известни като SM-3, САЩ използват някои ракети и боеприпаси „с тревожна скорост“, допълва CNBC.