Еврозоната е по-силна с България и България става по-силна с еврото: Реакции след приемането ни в единния валутен съюз
Страната ни получи официални поздравления от ЕЦБ, ЕК, ЕП, финансови министри от еврозоната, евродепутати и политически лидери по повод историческия си успех да стане официален член на еврозоната от 1 януари 2026 г.
&format=webp)
Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард поздрави България и българските граждани за присъединяването на страната към еврозоната от 1 януари 2026 година чрез видеообръщение, публикувано в социалната мрежа X.

"Поздравления за България и поздравления за българите! Стигате до този финален момент, когато сте член на еврозоната и когато ще започнете да използвате еврото от първи януари.
Знам, че бeше здрава работа, която отне известно време, но вече сте там и ние сме щастливи да ви приветстваме в кръга на еврозоната. Добре дошли!
🇧🇬🇪🇺 Congratulations, Bulgaria! Поздравления, България!
— Christine Lagarde (@Lagarde) July 8, 2025
Bulgaria will adopt the euro as of 1 January 2026, becoming the 21st country to switch to our single currency.
Read the press release https://t.co/VAbcZsmfed pic.twitter.com/kqHcquqJN4
Европейската комисия приветства решението на Съвета на ЕС да одобри присъединяването на България към еврозоната на 1 януари 2026 г., с което страната става 21-вата държава от еврозоната. Това се посочва в съобщение на институцията.
Подобно знаково решение е следствие от доклада на ЕК от 4 юни, в който се заключава, че България успешно е изпълнила изискванията за присъединяване към еврозоната - оценка, допълнена от доклада на Европейската централна банка, се отбелязва в съобщението.
Присъединяването към еврозоната ще донесе осезаеми ползи за българските граждани и предприятия - край на разходите за обмен на валута, по-лесни трансгранични плащания, повишена прозрачност на цените и по-добър достъп до финансиране
Това ще допринесе и за насърчаване на търговията, инвестициите и създаването на работни места, като същевременно ще предостави на България по-важна роля в структурите за вземане на решения в еврозоната, като ЕЦБ и Еврогрупата, добавя ЕК.
"България, еврото идва! На 1-ви януари 2026 г. България ще стане 21-вата страна от еврозоната. Това означава повече от просто нова валута – това е истинско постижение.
Еврото ще укрепи икономиката на България и ще донесе големи ползи за българските граждани и бизнес,
написа в X председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Bulgaria, the euro is coming!
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) July 8, 2025
On 1 January 2026, Bulgaria will become our 21st Eurozone country.
This means more than just a new currency – it is a real achievement.
The euro will strengthen Bulgaria’s economy and bring big benefits for Bulgarian people and businesses.
Гласуването на Европейския парламент в подкрепа на присъединяването на България към еврозоната демонстрира, че еврото представлява сигурност и стабилност, посочи председателят на Европейския парламент Роберта Мецола по време на пресконференция, проведена след днешното заседание на ЕП в Страсбург, на което България получи одобрение официално да стане 21-вият член на еврозоната от 1 януари 2026 г.

"Мисля, че постигнахме отличен резултат на пленарното заседание само преди няколко минути, когато 531 членове на ЕП гласуваха "за" присъединяването на България към еврозоната и проправиха, бих казала, последните стъпки към това, което казваме от дълго време: Еврото е стабилност. Еврото означава сигурност и стабилност. Имаше опит да се блокира това гласуване днес. Той се провали. Така посланието към всички опасения в това отношение е ясно и категорично", каза Мецола в отговор на въпрос на БНР.
"Що се отнася до трудностите и опасенията, да, има много български граждани, които имат опасения и ние трябва да им отговорим. Трябва да им отговорим, че България е показала невероятен ангажимент", каза тя. Като пример за успехите на България Мецола даде членството на страната в Шенгенското пространство след толкова години извън него и постигането на значителен напредък към пълна икономическа конвергенция.
И нека кажем истината: А именно, че левът е обвързан с еврото от 25 години. Така че България не започва от нулата.
Вярвам и знам, защото преминах през този дебат в моята страна (Малта - бел. ред.), когато еврото беше въведено и опасенията бяха подобни, че на такива опасения трябва да противодействаме с факти, с честни дебати за това кое е истина и кое не", добави Мецола.
В Съвета на ЕС днес се състоя церемония по подписването на документите за присъединяване на България към еврозоната от 1 януари догодина.
Подпис под документите постави датският министър на икономиката Стефани Лосе от името на Датското председателство на Съвета на ЕС в присъствието на българския министър на финансите Теменужка Петкова, еврокомисаря по икономиката Валдис Домбровскис и председателя на Еврогрупата Паскал Донахю.
Горещо поздравявам нашите български приятели, заяви министър Лосе след церемонията. За мен е чест да присъствам на този исторически ден.
Това е изключително постижение за страната, беше необходима много усилена работа.
За мен е чест да отправя най-горещи поздравления към правителството и народа на България, каза Паскал Донахю.
Поздравления за огромната работа, желая успех на българските власти в подготовката за въвеждането на еврото - валутата на споделените ценности.

Поздравления за България, която става 21-вата страна от еврозоната, каза комисар Валдис Домбровскис.
Еврозоната е по-силна с присъединяването на България и България става по-силна с приемането на еврото.
Поздравления за министър Петкова и за българските власти. Предприехме важна стъпка днес, присъединяването към еврозоната премахва несигурността за бъдещи политики, води до намаляване на лихвите и до устойчивост на цените и на икономиката.
Знам, че подготовката напредва добре. България трябва да продължи с реформите, да поддържа фискалната дисциплина, посочи Домбровскис.
Знам, че някои българи се опасяват от повишаване на цените. Имаме исторически данни, че отражението върху цените е минимално след влизане в еврозоната.
Искрени поздравления в този исторически ден за България, допълни той.

Членове на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) записаха видео обръщения със специални приветствия към България и всички български граждани относно присъединяваенто на страната към еврозоната, съобщават от Министерството на финансите. В тях те открояват изминатия път от България и увереността си от ползотворното сътрудничество в рамките на еврозоната.
Министрите от ЕКОФИН, които записаха видео обръщения към България и бъларските граждани, включват: Маркус Мартербауер - Австрия, Макис Керавнос - Кипър, Ладислав Каменицки - Словакия, Клайд Каруана - Малта, Жил Рот - Люксембург, Кириакос Пиеракакис - Гърция, Жоаким Миранда Сарменто - Португалия, Римантас Шадюс - Литва, Клемен Бощянчич – Словения, Стефани Лоуз – министър на икономиката на Дания, Стипе Жупан – държавен секретар в Министерството на финансите на Хърватия.
Във връзка с историческото решение България да стане 21-вия член на еврозоната, министърът на финансите Теменужка Петкова също засне специално видео, в което още веднъж се потвърждават датата 01.01.2026 г. и курсът 1 евро = 1,95583 лева. Обръщенията могат да бъдат гледани на официалната страница за приемане на еврото в Република България - evroto.bg.
Трите правни акта, които бяха одобрени на днешното заседание на ЕКОФИН, включват Решение на Съвета относно приемането на еврото от България, Регламент на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) 974/98 относно въвеждането на еврото в България и Регламент на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) 2866/98 относно обменния курс към еврото за България.
Министър Теменужка Петкова заяви, че днес България постига своя стратегическа цел. Този успех е резултат от дългогодишната и упорита работа на страната ни, добави тя.
Петкова отбеляза, че правителството с премиер Бойко Борисов и финансов министър Владислав Горанов е направило възможно България да влезе в чакалнята на еврозоната. Без тази решителна стъпка днешният успех би бил невъзможен, коментира тя. Министърът благодари на Европейската комисия, Европейската централна банка, екипа на Министерството на финансите, Българската народна банка, за положените усилия.
България, както досега, ще бъде стожер по отношение на фискалната дисциплина, обеща Теменужка Петкова.
БТА