През май израелската компания Rafael Advanced Defense Systems потвърди използването на високомощни лазерни системи в бойни действия. Част от досега неразкритата програма Iron Lite на компанията, тя технологията вече е известна с това, че е пресекла „десетки вражески заплахи“.

Най-важното е, че високата ѝ ефективност, значително по-ниската цена и възмопжностите за мащабируемост, в комбинация с десетки други програми за противодействие на дронове и отбрана, които се разработват по целия свят, слагат край на спора дали дроновете са революция в съвременната война. Според POLITICO отговорът е - не са. По друг начин казано кратката ера на превъзходство на дроновете в небето приключи.

През 2022 г. дроновете се превърнаха в емблематичното оръжие на войната в Украйна. Зърнести видеоклипове, показващи стотици руски танкове и бойни машини, унищожени от ръчно управлявани безпилотни апарати, се превърнаха в нещо обичайно. Използвайки в равна степен ефективността на бойното поле, разпространението в YouTube и мрачното забавление, харизматичният президент на Украйна, който добре разбира от медии, използва войната с дронове като начин да повдигне морала на обществото и да спечели международна подкрепа.

Десетки доклади, проучвания и уважавани военни анализатори сочат, че използването им в Украйна не е еднократна аномалия, а по-скоро сигнализира за фундаментална промяна във войната: дроновете са евтини, изобилни и трудни за унищожаване; те премахват възможността за камуфлиране на войските в тила и командните постове; и най-важното, те са безпилотни и без екипаж, така че единствените жертви са противниците (и цивилни).

Но въпреки че изглеждат като почти перфектни оръжия, дроновете вече не са непобедими.

Бойното поле се адаптира бързо. И подобно на много други революционни оръжия в историята – кавалерийски стремена, римски фаланги, дълги лъкове, подводници и други технологии, които се смятаха за трансформиращи и променящи фундаментално характера на войната – офанзивните дронове имаха кратък период на доминация. Появата на ефективни средства за противодействие беше само въпрос на време.

В периода между двете световни войни, например, теоретиците на въздушната мощ промотираха бомбардировачите с голям обсег като непобедими, дори до такава степен, че през 1932 г. британският премиер Стенли Болдуин обявява, че „няма сила на Земята, която може да ни защити от бомбардировки. Каквото и да направят хората, бомбардировачът винаги ще пробие“. Впоследствие обаче бързото развитие на ранното радарно откриване, изтребителите и зенитните оръдия бързо се превърнаха в ефективни инструменти за противодействие. Бомбардировачите с голям обсег на действие запазиха функционалната си роля на бойното поле, но те вече не са „непобедимото оръжие“.

По същия начин има много причини, поради които дроновете вече губят своята доминация: Първо, бойното поле е брутално и безмилостно. Само няколко седмици след появата на въоръжени дронове в Украйна, руските части станаха по-умели в ранното откриване, камуфлажа, електронната отбрана и модифицирането на бойни превозни средства с допълнителна броня, за да се намали техният ефект.

Да, процентът на значителните унищожения, извършени от дронове спада значително благодарение на технологиите за противодействие, но това се дължи и на промени в тактиката, техниките и процедурите.

След това, с нарастването на спешното търсене и увеличаването на бюджетите за нови технологии, пазарните сили поеха контрола. Днес има малко големи компании в областта на отбраната, които не разработват анти-дрон системи, а разнообразието от решения е зашеметяващо.

Но също така е факт, че бойните действия с дронове, подпомагани от изкуствен интелект, в момента са напълно постижими. Атаките с рояци от безпилотни летателни апарати и ракети могат да преодолеят много, ако не и всички, ръчно контролирани защитни системи. Хората просто не са в състояние да обработват десетки цели едновременно, а относително ограниченият брой защитни системи, които могат да се справят с множество цели, са изключително скъпи.

Както стана ясно при атаките на хутите, Хизбула и Иран в продължаващия конфликт с Израел, защитниците са подложени на силен натиск да отговорят на всички идващи атаки, а разходите са огромни. Това превръща евтините противодронови системи, произвеждани в големи количества, благодарение на изкуствения интелект, са най-обещаващата технология за отблъскване на заплахата.

В много отношения те биха могли да имитират тактиките на въздушните сили, разработени скоро след изобретяването на бойните самолети. Ще има дронове за събиране на разузнавателна информация, атакуващи и бомбардиращи дронове за предната линия на бойното поле, прехващачи за предупреждение за настъпващи атаки и варианти на изтребители за въздушен бой. По този начин дроновете, подпомагани от изкуствен интелект, без съмнение ще бъдат мощна въздушна сила на 21-ви век, която ще допълва, ако не и замества, човека в пилотската кабина. Тази способност става опасно евтина и вече не е изключителна за националните държави.

Това не означава, че безпилотните летателни апарати вече са остарели. Използването на дронове в Иран беше впечатляващо, но се основаваше повече на изненадата, отколкото на революционна технология. А последните атаки в Украйна бяха базирани по-скоро на масата, отколкото на непобедимостта, което потвърждава максимата на Йосиф Сталин, че „количеството има свое собствено качество“. Но те просто не са променили – както твърдят някои анализатори – фундаменталния характер на съвременната война. Логично е да се очаква, че рояците от дронове с изкуствен интелект, подкрепени от наземни лазери, могат да предоставят ефективен и евтин метод за побеждаване на рояци от нападащи безпилотни апарати.

Генерал Джордж Патън някога заявява, че победата в битка се постига от командирите, които разбират как да използват правилно всички инструменти на войната. А дроновете вече превзеха днешните бойни полета и имат значителна роля в битките, която ще остане факт в обозримо бъдеще.

Те бяха най-важното оръжие за превъзхожданата по брой украинска армия, за да отблъсне масираната бронирана атака на Русия през 2022 г., унищожавайки зашеметяващ брой руски танкове и бойни машини. Без дронове днес може би щяхме да се сблъскаме с напълно различна ситуация там.

Разбира се, дроновете все още играят решаваща роля в поддържането на почти патова ситуация в Украйна и ще имат роля на бойното поле в следващите години. Но както много други чудодейни оръжия, които някога са се смятали за революционни и непобедими, превъзходството им по съвременните бойни полета вече е поставено под въпрос.