Доналд Тръмп рядко губи контрол над собствената си история. Но сагата с Джефри Епстийн е пример за това.

Президентът на САЩ се бори да овладее разрастващата се криза, свързана с покойния педофил, която разкри рядка пукнатина в неговото движение MAGA.

По време на предизборната си кампания Тръмп обеща да публикува т.нар. досиета на Епстийн, които са в центъра на дългогодишна конспирация, откакто опозореният финансист беше открит мъртъв в килията си през 2019 г. докато чакаше процес по обвинения в сексуален трафик на десетки непълнолетни момичета.

Но работата на администрацията на Тръмп по случая предизвика бунт в базата на MAGA, като теориите за смъртта на Епстийн и така наречения „списък с клиенти“ заплашват да хвърлят дълга сянка върху Белия дом.

„Когато хората гласуваха за президента Тръмп, публикуването на досиетата на Епстийн беше нещо, което беше обещано на базата“, казва пред Politico крайнодесният активист и инфлуенсър Лора Лумър.

„Базата е недоволна и мисля, че този въпрос няма да изчезне“.

Проблемите започнаха, когато миналата седмица министерството на правосъдието на САЩ и ФБР публикуваха доклад от две страници след това, което определиха като „изчерпателен преглед“ на материалите, свързани с Епстийн.

В документа се заключава, че няма „списък с клиенти“ и „достоверни доказателства“, че Епстийн е „изнудвал видни личности като част от действията си“. В доклада също така се посочва, че той е починал от самоубийство.

Констатациите са в разрез с безбройните конспиративни теории, които се разпространяват през годините след смъртта на Епстийн, често от ръцете на най-близките съюзници на Тръмп.

Преди да влязат в правителството, директорът на ФБР Каш Пател и заместник-директорът Дан Бонгино публично поставиха под въпрос дали Епстийн се е самоубил или е бил убит като част от огромна конспирация за защита на влиятелни хора, които са били свързани с него.

На въпрос за списъка с клиенти на Епстийн, зададен от Fox News през февруари, главният прокурор Пам Бонди отговори:

„В момента той стои на бюрото ми, за да го прегледам.“

Сега Бонди е във фокуса на атаките от MAGA, като Лумър и други призовават президента да я уволни заради краткия и неясен доклад.

Досега Тръмп твърдо защитаваше дългогодишната си съюзничка, която е смятана за неразделна част от усилията на администрацията за преразглеждане на съдебната система, пише Financial Times.

"Все още ли говорите за Джефри Епстийн? За този човек се говори от години", каза той, когато миналата седмица репортер се опита да зададе въпрос на Бонди по време на заседание на кабинета.

"Хората все още говорят за този човек? Този изрод? Това е невероятно", добави Тръмп.

Този уикенд Тръмп стигна още по-далеч, като късно в събота заяви в дълъг пост в Truth Social:

„Всички те преследват главния прокурор Пам Бонди, която върши ФАНТАСТИЧНА РАБОТА!“

„ОСТАВЕТЕ ПАМ БОНДИ ДА СИ ВЪРШИ РАБОТАТА - тя е страхотна!“, добави той.

Но Бонди остава на прицел. Няколко от най-силните гласове в движението разкритикуваха работата на администрацията по случая „Епстийн“ на конференция, организирана от консервативната активистка група Turning Point USA този уикенд.

Бившата водеща на Fox News Мегън Кели нарече главния прокурор „злодея в тази история“ в речта си пред събранието.

„Вие или вярвате, че Пам Бонди е казвала истината тогава, или че казва истината сега, но и двете не могат да бъдат верни“, каза Кели и добави, че сагата може „действително да струва много на Тръмп в средата на изборите“.

Стив Банън, бившият главен стратег на Тръмп, заяви пред участниците в конференцията, че Епстийн е „ключът, който отваря ключалката на толкова много неща, не само на отделни лица, но и на институции, чужди правителства и на това кой е работил с него в нашия разузнавателен апарат и в нашето правителство“.

Банън и Лумър са сред най-гласовитите фигури на MAGA, които призовават за специални прокурори, които да разследват работата на правителството по разследванията на Епстийн.

Няколко американски медии съобщиха, че Пател и Бонгино са се оплакали от работата на Бонди по случая „Епстийн“, а Бонгино според съобщенията е заплашил да напусне.

Тръмп отхвърли съобщенията за възможното напускане на Бонгино, като заяви, че е разговарял със заместник-директора на ФБР, когото описа като „много добър човек“.

Въпреки това, по думите на Банън, ако само 10% от движението са недоволни, републиканците могат да загубят 40 места в Камарата на представителите. Това би означавало демократично мнозинство.