Две от най-големите банки на Уолстрийт – Goldman Sachs и J.P. Morgan понижиха очакванията си за следващи намаления на лихвените проценти от Европейската централна банка ден след нейното решение да ги остави без промяна, посочвайки устойчивата икономика и надеждите за възможно споразумение между ЕС и САЩ за митата.

От Goldman Sachs заявиха, че вече не очакват ЕЦБ да намали лихвите през тази година, а J.P. Morgan отложи прогнозата за понижение на лихвите от септември за октомври.

В четвъртък ЕЦБ запази лихвените проценти без промяна на ниво 2% след осем понижения от юни 2024 г., допълва Reuters.

„Намираме се в ситуация на изчакване и наблюдение“, заяви президентът на европейската надзорна банка Кристин Лагард на пресконференция, като добави, че икономиката в момента е в „добра позиция“.

Коментарите ѝ подсказват, че „Управителният съвет вероятно ще задържи лихвите, освен ако перспективите не се влошат значително“, пишат в бележката си анализатори от Goldman Sachs.

Междувременно, резултатът от търговските преговори между ЕС и САЩ остава неясен, но двама дипломати на Reuters твърдят, че е възможно да бъде сключено споразумение с широка 15% тарифа върху стоките от ЕС.

По-рано този месец президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи 30% мита върху вноса от ЕС, считано от 1 август, допълва Reuters.

От друга страна, част от останалите водещи кредитори като Bank of America, Barclays, Citigroup, Deutsche Bank и Morgan Stanley потвърдиха очакванията си за понижение на лихвите през септември, въпреки че някои от тях предупредиха за рисковете, свързани с прогнозите им.

„Рисковете за тази прогноза са се увеличили значително“, заявиха анализатори от Morgan Stanley. „В случай че данните се окажат по-силни от очакваното, смятаме, че ЕЦБ може да удължи настоящото задържане до декември.“

Пазарните данни показват, че търговците не са сигурни за поредно намаление на лихвите от ЕЦБ тази година, като вероятността за спад под настоящото ниво от 2% до края на декември е около 30%.

На този фон компаниите в еврозоната са изправени пред забавяне на икономиката и засилена конкуренция от Китай, тъй като американските мита подкопават доверието и принуждават конкурентите да търсят нови пазари, сочи проучване на Европейската централна банка, публикувано в петък.

То е проведено между 23 юни и 2 юли сред 72 големи компании в еврозоната, като резултатите от него показват забавяне в производствения сектор и сектора на услугите, което води до по-умерени перспективи за заетостта и цените.

„Компаниите съобщиха за забавяне на активността през последните месеци, тъй като митата, геополитическите напрежения и произтичащата несигурност подкопават доверието на бизнеса и потребителите“, коментира ЕЦБ. „Отзивите са в съответствие с много умерения растеж както през второто, така и през третото тримесечие.“

Компаниите, участващи в проучването на ЕЦБ, считат американските мита, чийто размер в момента се договаря, за негативен фактор за растежа и казват, че конкуренцията от китайски стоки играе „все по-голяма роля“.

„Натискът за понижение както на активността, така и на цените отразява намаленото търсене, частично причинено от пренасочването на търговията от Азия (и по-специално Китай), тъй като износителите търсят алтернативи на американския пазар“, коментират от ЕЦБ.

Досега това е засегнало предимно междинните стоки и е имало „малко или никакво влияние върху крайните потребителски цени“, но се очаква тази тенденция да се разшири през следващите тримесечия.

„За разлика от това, компаниите в секторите на търговията на дребно и потребителските услуги съобщават за минимално, ако изобщо има такова, влияние върху тяхната дейност или цените и не очакват голямо влияние в близко бъдеще“, допълва ЕЦБ.

Очаква се растежът на заплатите да се забави от 4,5% в сравнение с миналата година, но с по-малко, отколкото в предишното проучване. Компаниите прогнозират ръст на заплатите с 3,3% тази година и с 2,8% през 2026 г.