Най-гледаното телевизионно събитие в Китай – новогодишната гала на държавната телевизия CCTV – тази година ще се превърне в демонстрация на амбициите на страната да доминира в разработването на хуманоидни роботи и автоматизираното производство.

Четири бързоразвиващи се стартиращи компании – Unitree Robotics, Galbot, Noetix и MagicLab – ще представят своите хуманоидни роботи по време на шоуто, което има културно и обществено значение, сравнимо със Super Bowl в САЩ, разказва Reuters.

Събитието е една от основните платформи за демонстрация на индустриалната политика на Пекин, както и на стремежа му да позиционира роботиката и изкуствения интелект като основа на следващата вълна на икономически растеж.

Роботиката вече е стратегически приоритет за Китай

Интересът към хуманоидните роботи се появява в момент, когато компании като AgiBot и Unitree се подготвят за първични публични предлагания, а китайските AI стартъпи ускоряват разработването на нови модели и технологии.

Миналогодишното издание на галата вече демонстрира потенциала на тази стратегия. Тогава 16 хуманоидни робота на Unitree излязоха на сцената, танцувайки в синхрон с човешки изпълнители – демонстрация, която привлече огромно внимание.

Няколко седмици по-късно основателят на Unitree се срещна лично с китайския президент Си Дзинпин на високопрофилен технологичен форум – знак за стратегическото значение на сектора.

През последната година Си се е срещнал с петима основатели на стартъпи за роботика – почти толкова, колкото с предприемачи от секторите на електромобилите и полупроводниците, което подчертава нарастващата роля на роботиката в индустриалната политика на Китай.

Новогодишната гала на CCTV, която достига до около 79% от телевизионната аудитория в Китай, от десетилетия служи като платформа за демонстрация на технологичните амбиции на страната – включително космическата програма, дроновете и роботиката.

„Това, което отличава галата от подобни събития в други държави, е директната връзка между индустриалната политика и телевизионния спектакъл“, казва Георг Щилер, управляващ директор за Азия в технологичната консултантска компания Stieler, пред Reuters.

Според него компаниите, които участват в шоуто, често получават конкретни ползи, включително държавни поръчки, повишен интерес от инвеститори и по-лесен достъп до пазара.

Китай вече доминира в производството на хуманоидни роботи

Зад публичните демонстрации стои дългосрочна стратегия. Китай интегрира роботиката и изкуствения интелект в своята индустриална политика „AI+ производство“, като целта е автоматизацията да компенсира ефектите от застаряващото население и да повиши производителността.

През миналата година Китай достави около 90% от всички хуманоидни роботи в света – приблизително 13 000 единици, според анализаторската компания Omdia. В сравнение с това американски конкуренти като Tesla и нейния робот Optimus значително изостават.

Morgan Stanley прогнозира, че продажбите на хуманоидни роботи в Китай ще се удвоят до около 28 000 единици още тази година.

Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск вече предупреди, че китайските компании ще бъдат най-сериозният конкурент в тази област.

„Хората извън Китай подценяват страната, но Китай е изключително силен конкурент“, казва той.

От демонстрации към реални приложения

Към момента внедряването на хуманоидни роботи остава ограничено до пилотни проекти, често с подкрепата на държавата. Например Galbot има договор да внедри роботите си във фабрики на CATL – един от най-големите производители на батерии в света. Компанията UBTech вече е получила държавен договор за използване на хуманоидни роботи в логистиката и граничния контрол.

Паралелно с това китайските компании разработват модели за изкуствен интелект, които служат като „мозък“ на роботите, използвайки реални данни, за да подобрят способността им да разбират средата и да изпълняват сложни задачи.

Според анализаторите ключовият технологичен напредък няма да бъде в зрелищни демонстрации като акробатика, а в способността на роботите да извършват фини, прецизни действия.

„Робот, който прави салто, е впечатляващ, но робот, който може внимателно да хване пластмасова чаша с вода, представлява много по-сложно технологично постижение“, казва Щилер.

Стратегията на Китай показва, че битката за лидерство в сектора на хуманоидните роботи вече не е само въпрос на технология, а и на индустриална политика, инвестиции и контрол върху производствените вериги – фактори, които могат да определят бъдещия баланс на силите в глобалната икономика.