Френските депутати са на път да одобрят забрана за социалните мрежи за деца под 15 години.
Новите правила предвиждат поетапно ограничаване на достъпа, като първите мерки трябва да влязат в сила още през септември
,fit(1001:538)&format=webp)
Френските депутати се очаква да одобрят във вторник закон, който забранява достъпа до социалните мрежи за деца под 15 години, превръщайки Франция в една от водещите държави в Европейския съюз по отношение на подобни ограничения.
В понеделник представители на горната и долната камара на парламента постигнаха компромис по текста на законопроекта, с което проправиха пътя за окончателното му приемане. Очаква се той да бъде одобрен въпреки критиките от левите партии, пише France 24.
„Утре Франция ще стане първата държава в Европа, която въвежда минимална възраст за достъп до социалните мрежи, за да защити по-добре децата онлайн“, написа министърът по цифровите въпроси Ан Льо Енанф в X.
Президентът Еманюел Макрон превърна закона в един от водещите приоритети на последния си мандат и обеща той да започне да се прилага още през септември. Това означава, че друга ключова мярка в него – забраната за използване на мобилни телефони в средните училища – също трябва да влезе в сила с началото на новата учебна година.
Забраната ще бъде въведена на два етапа
Новите правила за социалните мрежи ще се прилагат поетапно. От 1 септември децата под 15 години няма да могат да създават нови профили, а от януари 2027 г. забраната ще обхване и вече съществуващите им акаунти.
Законодателите се обединиха около необходимостта от подобна регулация на фона на все повече предупреждения за вредното влияние на социалните мрежи върху децата.
Френската агенция за обществено здраве заяви миналата година, че платформи като TikTok, Snapchat и Instagram оказват неблагоприятно въздействие върху психичното здраве на подрастващите, особено на момичетата, макар да не са единствената причина за влошаването му.
Според агенцията един на всеки двама тийнейджъри прекарва между два и пет часа дневно със смартфон. В доклад, публикуван през декември, се посочва, че около 90% от децата на възраст между 12 и 17 години използват смартфон всеки ден за достъп до интернет, а 58% го използват основно за социални мрежи.
Докладът откроява редица негативни последици от използването на социалните платформи, сред които понижено самочувствие и по-голяма вероятност децата да бъдат изложени на съдържание, свързано с рисково поведение като самонараняване, употреба на наркотици и самоубийство. Няколко семейства във Франция вече заведоха дела срещу TikTok, твърдейки, че самоубийствата на техни деца са свързани с вредно съдържание в платформата.
По-строги правила
Двете камари на парламента първоначално имаха различни виждания как да изглежда забраната.
Сенатът предлагаше двустепенен модел, който да разграничава платформите, определени като вредни за развитието на децата, от тези, които биха могли да се използват със съгласието на родителите.
В крайна сметка надделя позицията на Националното събрание, според която социалните мрежи трябва да отказват регистрация на нови потребители под 15 години и да спират профилите на деца под тази възраст.
Изключения са предвидени за сайтове като онлайн енциклопедии и образователни платформи.
Ролята на Европейския съюз
Според сенатора Катрин Морен-Дезайи, която отговаря за законопроекта в горната камара, системата с „черен списък“ би изисквала допълнителни консултации с Европейската комисия относно критериите и крие „малък риск“ да не съответства на европейското законодателство.
Самият Европейски съюз също обсъжда ограничаване на достъпа на непълнолетни до социалните мрежи след настояване от държави като Франция, Гърция и Испания.
Миналата седмица председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен посочи, че децата трябва да получават „поетапен и постепенен достъп“ до социалните мрежи.
Прилагането на новите правила обаче ще зависи и от създаването на надеждни системи за проверка на възрастта.
Според депутатката Лор Милер платформите сами ще могат да изберат какъв инструмент да използват за тази цел. Сред обсъжданите варианти е и приложение за удостоверяване на възрастта, представено от Европейската комисия през април.
След като правителството на Макрон беше принудено миналата година да отложи мащабната пенсионна реформа, ограниченията за социалните мрежи може да се окажат последната голяма вътрешнополитическа промяна преди президентът да напусне поста си през април 2027 г.
С приемането на закона Франция ще се присъедини към нарастващия списък от над 20 държави, предприели стъпки за регулиране на достъпа на деца до социалните мрежи.
През декември миналата година Австралия стана първата държава в света, която задължи TikTok, YouTube, Snapchat и други големи платформи да премахват профилите на потребители под 16 години, като при неспазване на правилата са предвидени сериозни глоби.
&format=webp)
,fit(334:224)&format=webp)
&format=webp)
)
&format=webp)
&format=webp)
,fit(334:224)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)