Мигрантската вълна остави Сеута с повече въпроси, отколкото отговори
След като повечето мигранти се върнаха в Мароко, градът остава разделен за причините, вината и последиците от кризата
,fit(1001:538)&format=webp)
До уикенда Сеута вече не прилича на град под обсада, но жителите му все още са разтърсени от събитията през изминалата седмица.
До неделя повечето от около 60 000 мигранти, които са преплували, прескочили или по-късно щурмували малкия испански анклав в Северна Африка, вече са се върнали пеша в Мароко. Някои обаче са останали в хълмовете около града. Междувременно кораби на испанската Гражданска гвардия продължават да издирват тела във водите край градския плаж, през който само дни по-рано са преминали десетки хиляди мигранти.
Магазините в Сеута отварят отново, а обичайният поток от жители и туристи изпълва откритите тераси, ресторанти и кафенета в града с население около 84 000 души.
Градът, който се гордее с мирното съжителство на четири култури, обаче все още се опитва да се справи с последиците от мигрантската вълна. Местните жители остават разделени относно причините за кризата и въпроса кой носи отговорност, пише CNN.
Най-малко 72 загинали
Испанските власти съобщиха в неделя, че най-малко 72 мигранти са загинали. Част от тях са се удавили, а други са били премазани в блъсканица при опит да преминат през вълнолома на границата. Хуманитарната криза, предизвикана от внезапния наплив на хора, отново разпали дебата за миграцията в Европа и извън нея.
„Не е виновна младежта“, казва 44-годишният Мохамад Абделкадер Дрис, сервитьор в ресторант за пържена риба.
„Ако отвориш границата, естествено, че всички ще влязат. Младите мъже не са виновни. Отговорни са властите“, допълва той.
Някои от мигрантите, които вече са се върнали в Мароко, разказват, че границата на практика е била отворена и че властите почти не са се намесвали, докато са наблюдавали как хиляди хора преминават.
Мароканското министерство на вътрешните работи заяви в телевизионно обръщение, че около 40 000 души са се насочили към Сеута през миналата седмица. Според ведомството хората, които са навлезли в анклава, са били подведени от дезинформация в интернет, мрежи за трафик на хора и погрешни тълкувания на правна и административна информация.
Пристигането на между 50 000 и 60 000 мигранти – предимно млади мъже – в четвъртък и петък увеличи населението на Сеута с повече от 50%.
Абделкадер изрази съжаление за случилото се, но отбеляза, че хората, преминали незаконно границата, са се държали сравнително добре.
„Можеше да бъде много по-зле“, добавя той.
Крайнодесни политици пристигнаха в Сеута
През уикенда в града са пристигнали испански крайнодесни политици с антимигрантски позиции, както и популярни десни инфлуенсъри. Това предизвика .контрапротести с участието на представители на голямата мюсюлманска общност в Сеута.
Алвисе Перес, крайнодесен испански политик и евродепутат, призова в събота вечер мигрантите да бъдат експулсирани, докато беше обграден от разгневени контрапротестиращи. В крайна сметка той беше принуден да се укрие в бар, след като местни жители започнаха да блъскат по прозорците, а полицията по-късно го изведе.
Сред участниците в контрапротеста е и 20-годишната студентка Нур Ахмед от Сеута. Тя определя демонстрацията и присъствието на личности като Перес като опит да се извлече политическа изгода.
„Те просто искат да се възползват от хуманитарната криза, през която Сеута преминава в момента“, коментира пред CNN Ахмед.
В неделя лидерът на крайнодясната партия Vox Сантяго Абаскал също посети Сеута и обвини испанското правителство за масовото навлизане на мигранти, което нарече „инвазия“.
„Границите на Сеута и Мелиля са стените на нашия дом и нашата родина, но те не се защитават от едно корумпирано и предателско правителство“, посочи той.
Традицията на съжителство е под напрежение
Някои местни жители, макар и да признават, че християни, мюсюлмани, евреи и индуисти обикновено живеят в относително разбирателство, се опасяват, че събитията от последната седмица са разкрили дълбоки разделения в града.
Ева Бариентос, която работи в логистична компания, присъства на протеста в събота вечер, за да чуе какво ще кажат Перес и останалите десни политици. Тя е убедена, че подобна криза ще се повтори и поставя под съмнение лоялността на част от родените в чужбина жители на Сеута към Испания.
„В Сеута винаги сме живели заедно. Четирите култури съжителстват много добре, без проблеми“, подчертава тя. „Но сега осъзнаваме, че има враг отвътре.“
Според нея част от родените извън Испания жители проявяват по-голяма лоялност към Мароко, отколкото към държавата, в която живеят.
Папа Лъв XIV заяви в неделя, че „с тревога следи ситуацията в Сеута“ и се моли „да бъдат намерени решения, основани на мир, стабилност и справедливост“.
Миграцията е сред основните приоритети на понтификата му – тема, която той подчерта и по време на неотдавнашното си посещение на испанските Канарски острови, един от основните входни пунктове за мигранти към Европа.
&format=webp)
&format=webp)
,fit(334:224)&format=webp)
)
,fit(334:224)&format=webp)
&format=webp)
,fit(334:224)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)