Rheinmetall понижи прогнозата си за 2026 г. след отпадането на германската поръчка за бойни кораби от клас F126
Компанията вече очаква приходите ѝ за цялата година да бъдат между 13,7 млрд. и 14,2 млрд. евро, което е с 300 млн. евро по-малко спрямо предишната прогноза
,fit(1001:538)&format=webp)
Акциите на германския отбранителен концерн Rheinmetall се търгуват волатилно в четвъртък, след като компанията понижи прогнозата си за 2026 г. заради проваления проект за изграждането на големи бойни кораби за германското правителство.
Компанията вече очаква приходите ѝ за цялата година да бъдат между 13,7 млрд. и 14,2 млрд. евро, което е с 300 млн. евро по-малко спрямо предишната прогноза.
Ревизията идва въпреки силните финансови резултати за първото полугодие, през което приходите на Rheinmetall нараснаха с 39%, а печалбата – със 74%.
Акциите на компанията се движеха колебливо в началото на борсовата сесия. Първоначално те поевтиняха с около 3%, но впоследствие обърнаха посоката и към 11 ч. намалиха загубите.
През първите шест месеца на годината продажбите на Rheinmetall достигат 5,2 млрд. евро, подкрепени от по-високите доставки на военни превозни средства, боеприпаси и системи за противовъздушна отбрана, както и от 334 млн. евро принос на новопридобитото подразделение за военноморски системи.
„Постигнахме рекорден растеж и сме на път да изпълним годишните си цели“, заяви главният изпълнителен директор Армин Папергер, цитиран от CNBC.
Още през март Rheinmetall прогнозираше ръст на продажбите между 40% и 45% през 2026 г., очаквайки да се възползва от мащабното възстановяване на запасите от боеприпаси заради войните в Украйна и Иран. Тогава компанията заяви, че е в „идеална позиция да помогне на САЩ да възстановят запасите си от ракети“.
Във вторник Reuters съобщи, позовавайки се на свои източници, че Съединените щати са използвали почти целия си запас от далекобойни високоточни ракети по време на войната с Иран.
Огромен ръст на поръчките
Rheinmetall и останалите големи европейски производители на отбранителна техника отбелязаха експлозивен ръст на поръчките след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г., което доведе и до силно поскъпване на акциите им.
Германската компания е сред основните печеливши от увеличаването на военните разходи на Германия. Тя произвежда боеприпаси, ракети, тежки оръжия и сухопътни бойни системи, включително танкове. По-рано тази година Rheinmetall навлезе и във военноморския сектор чрез придобиването на Naval Vessels Lürssen, като стойността на сделката не беше оповестена.
През последните месеци обаче инвеститорите започнаха да се съмняват дали високите пазарни оценки на компаниите от сектора не изпреварват реалните им възможности да изпълняват непрекъснато нарастващите поръчки. Отбранителната индустрия традиционно е изправена пред забавяния на проектите и превишаване на планираните разходи.
Макар акциите на Rheinmetall да са поскъпнали с над 1000% през последните пет години, към началото на търговията в четвъртък те бяха с около 25% под последните си върхове. Подобна динамика се наблюдава и при други европейски компании от сектора, сред които BAE Systems, Saab и Thales.
Провалената програма F126
Сериозен удар за настроенията на инвеститорите дойде през юни, когато германското правителство се отказа от програмата за купуване на шест големи бойни кораба от клас F126, по която Rheinmetall се очакваше да бъде водещ изпълнител.
Решението напомни на инвеститорите, че правителствата могат да променят плановете си дори при вече подготвени проекти, и измести фокуса от броя на новите поръчки към способността на компаниите реално да ги изпълняват.
&format=webp)
&format=webp)
)
&format=webp)
&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)