Европейското подразделение наGeneral Motors, Оpel, разработва достъпен електромобил за Европа. Той ще носи името Ampera-e и се очаква да се появи на пазара през следващата година. Това заяви изпълнителният директор на GM Мери Бара.

Моделът ще заимства технологията на един от най-популярните в момента електромобили, Chevrolet Bolt, като концепцията ще бъде променена, за да бъдат задоволени европейските вкусове.

„Подобно на своя брат близнак, моделът Ampera-e обещава да трансформира пазара на електрически автомобили в Европа, като ще е първият модел предлагащ голям пробег на достъпна цена“, коментира Бара по време на пресконференция вчера.

От General Motors обещаха повече подробности относно техническите характеристики на модела Ampera-e, както и повече подробности относно цената по-късно през тази година. Производството се очаква да стартира през 2017-та година.

Какво може да се очаква от новия електромобил на Opel?

За отговор на този въпрос можем да се обърнем към възможностите на обновения вече Volt. Той използва заряда на своята електрическа батерия, преди да премине към бензиновия си двигател. Само на електричество от батериите автомобилът може да измине над 80 километра.

Досегашните собственици на автомобила са изминавали средно 1450 километра, преди да спрат на бензиностанциите да заредят. Според инженер на автомобилния производител новите собственици ще изминават над 1 609 километра преди да правят това.

Вместо 60 км. само на батерия, новият модел може да изминава 85 км., или с около 40% повече.

На батерията на модела 2016 Volt обаче е необходимо малко повече време за зареждане – 4.5 часа на специално зарядно, или около 13 часа, ако се използва стандартен ток. Гаранцията на батерията е осем години, или 161 000 км.

Бензиновият двигател е 1.5-литров алуминиев като автомобилът може да ускорява от нула до 100 километра за 8.4 секунди.

Базовият модел на автомобила е с цена от 33 170 долара (56 400 лева). Според изчисления на производителя обаче, моделът може да спести на шофьорите 5 500 долара от разходи за гориво в рамките на пет години.