Финансовата криза се върху реалната икономика, макар и и не с еднаква сила върху всички сектори. Ако влезете в хипермаркет и той е претъпкан, това не означава, че хората задължително са добре финансово. Често в стремежа си да пестят средства от хранене навън (което излиза доста скъпо) или в търсене на по-ниски цени, потребителите прибягват до услугите на хипермаркетите. Ето и пет неща, които хипермаркетите никога няма да кажат на своите клиенти.

1. Получавате по-малко за същата цена.

Пряко или косвено, затягането също има известен ефект и върху супермаркетите. Те, разбира се, няма да си го признаят и ще се опитат да прехвърлят част от разходите си, които не могат да компенсират, именно върху нас, потребителите.

Няколко са начините за това, без да се дразнят излишно купувачите. Първият е намаляването на грамажа, но без да се променя цената. Колко хора гледат колко грама е кофичката кисело мляко? За 0.9 лв., например, вие вече може да получавате, примерно, 450 г. вместо получаваните преди това 490 грама.

Друг начин е намаляване на разфасовката два пъти, а понижение на цената от 1.5 пъти. Играта с цифри е често много сложна за потребителите, които понякога дори остават с впечатлението, че са „на далавера".

2. Повишихме цените на стоките, които е най-трудно да забележите.

В моменти на криза на големите магазини им е ясно, че потребителите са най-чувствителни към цените на стоките от първа необходимост - хляб, мляко, брашно, ориз, захар и др. И без това маржинът на печалба при тях не е голям и магазините не разчитат основно на тях. Те могат да си позволят да поддържат тези цени изключително ниски, за да създават впечатление в потребителите, че продават евтино.

Потребителски стоки, които не се купуват достатъчно често, както и на електрониката, са идеални за завишаване на цените. За тях потребителите обикновено нямат достатъчно информация и стават лесна жертва.

3. Картите ни за отстъпки целят да си подсигурим лоялност на хората с „най-развързани пръсти".

Карти за отстъпки или намаления за лоялни клиенти са изключително изгодни за търговските вериги. Дали с трупане на точки, или ползване на минимална отстъпка, целта на този вид карти е да ви завържат към определен магазин. Честото пазаруване на едно и също място откъсва потребителя от реалния свят и го прави понякога слабо информиран за цените и отстъпките, които други търговски вериги могат да правят. Често за издаването на подобна карта може да има дори изисквания за определен месечен оборот, който да правите, или такива се издават на определени клиенти, които специално се издирват.

4. Голямото намаление, всъщност, е от предварително завишена цена или се слага на стоки с изтичащ срок на годност.

Важно е потребителите да се чувстват специални и да виждат голяма отстъпка. Практиката показва, че това са едни от най-търгуваните стоки. За съжаление, побългаряването на този модел включва в себе си илюзорно намаляване на цената от такава, на която дадената стока никога не се е търгувала.

Ако понижението на цената е реално, до нива значително по-ниски от нормалните цени на стоката в конкурентни магазини, доста е възможно да става въпрос за залежала стока или за такава с изтичащ срок на годност, или дори със занижено качество.

5. Ние сме експерти в познаването на човешкото поведение.

Разбира се, магазините никога няма да си го признаят. Няма да кажат, че понякога имат цели екипи от психолози и маркетолози, чиято работа по цял ден включва следене на поведението на потребителите и измисляне на начини как да си вдигнат продажбите, или дори да ви накарат да си купите нещо, което може би не ви е необходимо точно в този момент.

Вижте още:

Как да намалим сметката в магазина?