Ако сте имали пари в акции на щатските пазари през последните години, може да се чувствате доста глупаво в момента, след като сте загубили над 40% на тези инвестиции, коментира Майкъл Бръш за MSN Money.

В същото време вие най-вероятно сте били заблудени от някои от големи лъжи, пробутани от Wall Street и пазарните играчи, останали с печалбите. Тук са петте най-големи лъжи, които вероятно сте чували и си струва да се помнят в бъдеще според анализатора.

1. Пазарът ще се погрижи за всичко.

През по-голямата част от последното десетилетие лобистите на Wall Street притискат администрацията на Буш да охлабят тотално регулацията. Пазарите ще намерят най-доброто решение на всеки проблем сами, казваха те.

И господарите на Wall Street направиха милиони и оставиха всички останали с огромни проблеми. Вредите, причинени от всички трикове, измами и мошеничества струват над 7 трлн. долара пазарни загуби досега, както и милиони работни места и дълбока рецесия.

Може би най-големия гаф бе да се остави мултитрилионен пазар на суапи за осигуряване срещу кредитен риск (credit default swaps/CDS), да се развие без надзор и регулация. Твърде голямата позиция на Lehman Bros. и American International Group на тези пазари ги повлече надолу. Те загубиха много чрез застраховане на сложни книжа, гарантирани от лоши ипотечни кредити.

Разбира се, нищо от това не би се случило, ако регулаторите не гледаха на другата страна, докато се раздаваха кредити на куцо и сакато. Не ги бе грижа, защото тези ипотеки можеха да бъдат продадени на банките на Wall Street, репакетирани отново и продадени на инвеститори.

Дори регулаторите, които се предполага, че трябва да бдят над пазара, често не си вършеха работата по време на ерата на „свободния пазар". Пример за това е пирамидата на Бърни Мадоф - щатската комисия по ценни книжа и борси бе алармирана за измамата доста преди инвеститорите да загубят милиарди, но не е направила нищо.

2. „Експертите" ще ви помогнат.

Много от хората разчитат на т. нар. „експерти" за насоки на пазара и тези експерти ги провалиха страшно.

Повечето взаимни фондове са на загуба колкото пазара, че и повече. Гениите, управляващи хедж фондове, отчитат малко по-добри резултати. Малко са тези, които предрекоха пазарния крах.

Има проста причина за това. При тези експерти има конфликт на интереси. Взаимните, хедж фондовете и брокерските къщи искат да ви задържат, за да могат да печелят пари от комисионни. За тях няма значение дали печелите или губите, въпросът е да останете.

Те често гонят това, което е горещо в момента - стоки, развиващи се пазари - и то в най-неподходящото време.

Сред най-големи лъжи, според Джим Роджърс, са високите рейтинги на ипотечни книжа, давани от агенциите, които бяха щедро възмездявани за това от същите тези банки, които са ги създали.

3. Купи и дръж.

Всеки, който е следвал този съвет от края на 90-те, сега се чувства измамен. „Купи и дръж" навремето изглеждаше очевидно - за дълъг период акциите поскъпват с 10-12% на година, се твърди. Така че никога не може да сбъркате, влагайки пари.

Проблемът бе, че инвеститорите и финансовите съветници използват допустимостта си за риск, за да определят позициите си относно различни класи активи.

След това нивото на риск се промени драстично. Но инвеститорите или техните финансови съветници, не адаптираха портфейлите си.

Един от ранните сигнали за ръста на риска при акциите е, когато волатилността в края на 2007 г. се покачи драстично. Друг знак бе свръхзадлъжнялостта на компаниите, която бе помогнала корпоративните печалби да достигнат ненормално високи нива.

4. Свръхвисокоплатеният мениджмънт си струва парите.

След като високоплатените СЕО-та са най-големите таланти, защо страдаме сега от огромните пазарни загуби. Все пак шефовете на банките, които сътвориха цялата тази бъркотия, бяха богато заплатени.

Нека погледнем върху някои от последствията, като и прогнозите на тези топ мениджъри, на които се плащаше с парите на акционерите.

На годишното събрание на акционерите на Lehman Bros. през април 2008 СЕО-то Ричард Фулд изрази мнение, че най-лошото от въздействието на финансовите пазари е зад нас. През юни той казва на инвеститори, че банката му е в добра позиция след усилията за засилване на баланса й.

Lehman му е платил 186.5 млн. долара заплата и бонуси, както и печалби от опции за акции за предходните три години.

До есента Lehman изчезна, като предизвика срив на пазара през октомври. Банката бе убита от инвестициите в ипотечни облигации, които Фулд е би трябвало да съблюдава.

На 15 септември Bank of America съобщи, че купува Merrill Lynch, като СЕО-то Кен Люис обяви това за невероятна възможност за акционерите.

Люис е прибрал 98.6 млн. долара от 2005 до 2007 г.

Bank of America обяви 21.5 млрд. долара загуба за четвъртото тримесечие. Правителството инжектира 20 млрд. долара в капитала и гарантира 118 млрд. долара потенциални загуби от сделката за Merrill Lynch.

5. Купете си голям плосък телевизор, за да спасите икономиката

Може би най-голяма лъжа пробутвана на хората е, че те трябва да излязат и да пазаруват, за да спасят икономиката. Wall Street иска хората да харчат, за да помпат икономиката. Голяма част от пакета стимули, прокаран наскоро в САЩ, включва данъчни отстъпки, за да накара хората да харчат.

Но всъщност това е поредната голяма лъжа да се каже на хората че ако отидат да пазаруват ще се промени нещо.

Проблемът е, че независимо кой колко харчи, икономиката няма да тръгне наникъде, докато някой не открие начин да накара банковата система отново да заработи.