Километър подземни маркучи за източване на бензин, използване на бедни и неграмотни хора за измами - българите притежават тонове находчивост, разкриват данъчните и полицията.

Това пише Агенция "Франс Прес" в своя кореспонденция от София.

Престъпници наемат във фирми-фантоми фиктивен персонал с декларирани високи заплати. 6 месеца след учредяване на предприятието почти всички служители представят болнични листове за по няколко месеца. Обезщетенията получава шефът на фирмата, а мнимите болни - роми, клошари и наркомани - трябва да се задоволят със символично възнаграждение от собственика мошеник, който впоследствие изчезва.

Със задълбочаването на кризата в България експлоатацията на най-онеправданите се е превърнала в печеливш бизнес, отбелязва агенцията. Собственици на фирми, свързани със или принадлежащи към мафията, "забравят" да плащат данъци и такси, а после обявяват за собственици неграмотни лица (често от ромски произход), които получават по 200-300 лева, за да "купят" едно такова предприятие и така оцеляват, казва за АФП началникът на Икономическата полиция Дарина Обретенова.

Според българското законодателство новият собственик, неразполагащ с каквито и да било средства, трябва да плаща дълговете, най-вече към фиска и службите за социално осигуряване, а предишният се измъква безнаказано от задълженията си. Така например болен от рак пловдивчанин станал фиктивен собственик на 17 фирми, дължащи на държавната хазна 29,6 милиона лева.

Мошениците действат и на по-скромно равнище, атакувайки главно възрастни хора. Една от най-ефикасните измами в България, където корупцията е ендемично явление, е да се обадиш по телефона уж от името на съдия, готов да си затвори очите за автомобилна катастрофа срещу подкуп.

Кражбата, била тя най-обикновена или находчива и изпипана, също разполага с благодатна почва. Група особено изобретателни престъпници в съучастие с четирима полицаи източила тонове бензин от бургаската рафинерия с помощта на подземен маркуч до тръбопровода, свързващ рафинерията с пристанището.

Както и в много други страни, поскъпването на цветните метали превърна кражбата на кабели в процъфтяваща дейност - дотам, че цели квартали остават без стационарни телефони или електричество.

В края на август комуникациите между Германия и Азия бяха затруднени за десет часа, тъй като крадци на медни проводници в Ямболска област бяха отрязали по невнимание оптичен кабел.

Друг вид престъпност създава опасност от жп катастрофи - в Каспичан крадци отмъкнали кабел, дълъг 1400 метра, прекъсвайки комуникациите между няколко гари, допълва Франс прес.

Източник: БТА