Виждаме неоправдано увеличение на цени за ден-два при определени търговци, координирано с медийно отразяване. След това всичко се успокоява, коментира пред Българското национално радио вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев.

"Подобни сцени имаше и с олиото. Имаме информация, че подобни акции се подготвят с брашното и захарта. Това са медийни истерии, които изчезват за ден-два", каза той.

"Комисията за защита на конкуренцията е сезирана за бензина, подготвяме сезиране и за олиото. Ако тя не се задейства бързо, ще помислим дали това е правилният състав на този орган", посочи още Василев.

По думите му, за правителството е най-важно да се подсигури продоволствие до 2023 година. Той е катигоричен, че за момента в страната има два пъти повече зърно от необходимото количество за подсигуряване на производството на хляб, брашно и фуражи.

"Има много голям натиск всичкото това зърно да бъде изнесено. Ние правим възможно най-дългата процедура за проверка. Можеше директно да забраним износа, както в Сърбия и Унгария, но тогава щетите за производителите щяха да са огромни", поясни вицепремиерът.

НАП проверява износа на зърнени и житни културиОбект на инспекцията от страна на приходната агенция са всички транспортни средства, които напускат страната и превозват пшеница, царевица, ечемик, ориз, овес и ръж


Той каза още, че са предвидени между 50 и 100 милиона лева за справяне с бежанската криза.

"Очакваме тези средства да бъдат възстановени от Европейската комисия. Дотогава имаме буфери, на които можем да разчитаме. В момента правителството покрива нощувка и изхранване, но не се предвижда да се дават пари на ръка на пристигащите у нас", каза Асен Василев.