Питейната вода на Европа свършва, но държавите на континента продължават да я използват разточително, като експлоатират прекалено много от водните си ресурси, информира FT, позовавайки се на доклад на Европейската агенция за околна среда.

Европейските държави използват много вода от реките, езерата и подземните водни ресурси, като могат да минат хилядолетия, преди тази вода да бъде възстановена отново, според доклада на Европейската агенция за околна среда, представен на Световния форум за водата в Истанбул.

Според доклада най-малко 11% от населението на Европа и 17% от територията на континента са засегнати от недостига на вода в последните години, а сушите в Европа през последните 30 години са стрували 100 млрд. евро.

Кипър и България са на последно място в индекса за eксплоатация на водата, който сравнява водните ресурси на страните и употребата на вода. Италия, Испания, Македония и Малта също използват притеснително голяма част от водните си ресурси.

Климатичните промени вероятно ще влошат засушаванията. Учените прогнозират, че по-голяма част от Южна Европа ще се превърне в пустиня, ако температурите се покачат с 4 градуса по Целзий. Другите райони също няма да останат незасегнати - климатичните промени ще се изразят в по-тежки наводнения, които сами по себе си създават проблеми за водните ресурси, тъй като заливат водните резервоари, каналите и друга водна инфраструктура и унищожават селското стопанство.

"Един от начините за ограничаването на разточителното използване на водата е като се преработват каналните води до качество, годно за пиене. Това подсигурява надеждно водоснабдяване, което е относително незасегнато от периодите на суша или малки количества валежи", казват от Европейската агенция за околна среда.

Европа обаче не инвестира достатъчно в преработката на отпадни води, като само 2.4% от тях се рециклират по този начин.