Българска федерация на индустриалните енергийни консуматори, член на КРИБ, посочва в свое становище, че в индустрията е затруднен самостоятелният и адекватен анализ на ситуацията с шоковото поскъпване на природния газ.

Основна причина за това е липсата на възможност за доставка на природен газ от алтернативни източници, което да създаде пазарна среда, респективно - пазарно поведение и ценови прогнози, се посочва в становището.

Условията, ценовите зависимости и проекции по договора за доставка от "Газпром" към "Булгаргаз" по редица причини не са достъпни като информация и това допълнително затруднява индустрията в правенето на подобни анализи и в изготвяне на
кризисни планове за действие, съобщават от федерацията. В такива ограничителни и форсмажорни условия отговорностите на държавата, респективно на министъра на икономиката и енергетиката и неговия екип, са огромни, но за жалост - все още и очаквани, пише в становището.

Независимият регулаторен орган - ДКЕВР беше подложен на масивен политически натиск, което определено оказа асиметрично въздействие върху взетото от него решение по ценовото предложение на "Булгаргаз". Афишираното от ДКЕВР в медиите следващо ценово увеличение от януари 2009 година е още едно потвърждение, че подобни решения се определят импулсивно, подвластни не на задълбочен анализ на пазарната конюнктура и икономическите последствия, а на други фактори, допълват от федерацията.

Индустриалните консуматори на природен газ и електроенергия в страната трябва да направят сериозни изводи за своя ангажимент към общия им енергиен интерес и перспектива. Последните дебати и похвати ясно показаха, че енергийният мързел, инерцията в мисленето, решаването всеки сам за себе си - на къси ценови позиции не са печелившо решение. Времето на евтината енергия остава зад гърба ни. По-приемливи цени в енергетиката изискват по-задружни усилия в индустрията, се посочва още в становището.

Източник:БТА