Реализацията на стратегически за България енергийни проекти обсъдиха в Ню Йорк министър-председателят Бойко Борисов и посланикът на правителството на САЩ по въпросите на енергетиката за Евразия Ричард Морнингстар, съобщиха от правителствената пресслужба.

Срещата се проведе в рамките на едноседмичното работно посещение в града на българска правителствена делегация за участие в срещата на високо равнище по Целите на хилядолетието за развитие и общия дебат на 65-та редовна сесия на Общото събрание на ООН.

В рамките на деня Бойко Борисов се срещна с посланика на правителството на САЩ по въпросите на енергетиката за Евразия Ричард Морнингстар и генералния секреатр на ООН Бан Ки-мун.

С посланик Морнингстар бяха обсъдени реализирането на важни за България енергийни проекти като изграждане на интерконекторната връзка на страната ни с Република Гърция, реализацията на проектите „Набуко" и „Южен поток", строежа на АЕЦ „Белене" и изграждането на 7-ми реактор на АЕЦ „Козлодуй".

Премиерът Борисов изложи позицията на страната ни относно строителството на проекта Набуко, а именно - вноските, дължими от държавите от ЕС, участнички в изграждането на трасето, да бъдат признати от Съюза като целеви разходи и да не се включват в дефицита на националните бюджети.

Относно строежа на АЕЦ „Белене" министър-председателят заяви, че в момента България има всички разрешителни и още утре може да стартира строежа на втора атомна електроцентрала, затова за страната ни е изключително важно да намери европейски инвеститори, които да се включат в реализацията на проекта.

Според Бойко Борисов АЕЦ „Белене" може да се превърне в един от най-значимите и големи проекти, както на Балканите, така и в Европа.

Премиерът Борисов и Ричард Морнингстар обсъдиха още възможностите за внос на газ от Ирак като алтернативен доставчик и за добив на шистов газ в България.

В рамките на втората среща премиерът и генералният секретар на ООН обсъдиха политическата и икономическата обстановка на Балканите, както и процеса на подпомагане на Пакистан след природните бедствия в страната.

Сътрудничеството с България е важно за нас. Страната ви е много добре представена в структурите на ООН и ви благодаря, че участвате на форума през тази година. Това заяви Бан Ки Мун по време на срещата, съобщиха от правителствената пресслужба.

„Благодаря ви за активното участие и ролята на българския контингент в Афганистан и се надявам доброто сътрудничество между нашата организация и страната ви да продължи", допълни той.

„България е една от най-заинтересованите страни на Балканите да има стабилност", заяви от своя страна Бойко Борисов. Пред домакина си той отчете положителния доклад на ЕК, в който се адмирира волята на правителството за борба с корупцията и организираната престъпност.

„Правителството работи активно с БЧК за набиране на помощи за преодоляване на щетите от бедствието в Пакистан. В момента министерството на външните работи проучва възможността България да подпомогне възстановяването на пакистански училища", допълни премиерът Борисов, отчитайки активната роля на еврокомисар Кристалина Георгиева в процеса.

В края на срещата Бойко Борисов покани генералния секретар на ООН Бан Ки Мун да посети България през следващата година.