Премиерът Бойко Борисов отдели време за зрителите на bTV час и половина след знаковата визита на държавния секретар на САЩ Хилари Клинтън. И след като е посетил сестра си във ВМА. Борисов каза, че сестра му не е добре, но че й е пуснал телевизор, за да го гледа по време на гостуването му в bTV.

Сестрата на премиера - Красимира Иванова, беше оперирана в четвъртък, след като лекарите откриха доброкачествен тумор в мозъка. Тя отишла на преглед в сряда след като получила частична пареза, силно главоболие и вдигнала кръвно. Щателният преглед обаче установил доброкачествен тумор - менингиом.

Консилиум препоръчал спешна операция. Операцията продължи близо 6 часа, а с предизвикателството се заеха най-изявените ни неврохирурзи. Един час след операцията Красимира била изведена от командно дишане и минала на самостоятелно. Вече е в съзнание, напълно адекватна е, движи се сама, казаха лекарите.

За визитата на Клинтън

Обикновено големите, когато отиват някъде си тръгват с това, за което са дошли, каза Борисов и допълни, че Клинтън си е тръгнала от България с прекрасни впечатления от България, от архитектурата й, археология, традиции, нрав, природата.

Премиерът още веднъж каза, че е подчертал пред държавния секретар, че природата и екологията стоят на първо място пред България и след това идват финансово-икономическите ползи от какъвто и да е проект.

Мораториумът върху проучването и добива на шистовия газ ще стои до тогава, докато не дойде технология, която да може да добива газа и да е 100% екологично чиста и да не влияе на околната среда, категоричен бе премиерът. Същото се отнася и за проекта „Бургас- Александруполис”, както и за АЕЦ "Белене".

„В момента, в който съм убеден, че централата в Белене е икономически ефективна, евтина, безопасна и гарантирана, че ще работи още 30-40-50 години, ще подпишем веднага. Но към момента нито едно от тези неща не е ясно”, каза Борисов.

Борисов нарече Клинтън скъп гост и добър приятел на България

На нея й стана ясно, че в България има правителство, което защитава своя национален приоритет. И затова си тръгна усмихната, каза Борисов.

По думите му обаче, за да паднат визите за българите в САЩ, и в действията на полицията, на съдебната система и на всички нас трябва да има подобрение. Борисов посочи и проблема за издаването на гражданство и помилване на затворници, без да е ясно дали решенията трябва да бъдат отменени или не.

„Иска се това, за което си категоричен, че ти се полага и вече си готов, както за Шенген”, каза Борисов и уточни, че въпросът за визите не е поставян пред държавния секретар, защото счита, че „има да поработим още като държава, в различните институции”.

Омръзна ми всяка дума или всяко изречение след това да се подхваща

вади се от контекста и се размахва с дни. Никога не съм казвал, че българите като нация са мързеливци. Само в последните месеци имаме над 4 млрд. лв. депозити на граждани в банките. Десетки милиарди стоят за лихви в банките.

Представете си кой по-голям инвеститор би бил за България от българския народ, ако всички, или малка част – 10%, да бъдат вкарани в инвестиционни програми или инициативност на тези хора", каза премиерът по повод думите си, казани по време на Министерски съвет, че българите живеят от депозити.

Пред Диана Найденов Борисов уточни, че е имал съм предвид, че е по-лесно да чакаш малка и сигурна лихва. Много инициативи са получили подкрепа и помощ от държавата и тези хора няма от какво да се плашат, каза Борисов.