От информация, изпратена до БНТ, става ясно, че част от плажа на вилно селище “Дюни” е преграден и не се допускат хора, които не са гости на хотелите.

Всъщност този държавен плаж е отдаден на концесия от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Заграждения има, има и младежи с надпис "Секюрити" на тениските.

За нас е нормално, тъй като ние работим по формулата ол инклузив – това означава, че гостите ни предварително заплащат за абсолютно всичко - за стая, храна, също така чадърите, шезлонгите, включително и кърпите на плажа. Т. е. те са заплатили предварително и затова плажът е частен, коментира Вероника Стойкова – мениджър във вилно селище "Дюни".

На въпрос "Съществува ли термин "частен плаж" според българското законодателство, Тодор Петров – нач. отдел в дирекция “Концесиониране” в Министерството на регионалното развитие и благоустройството отговаря: "Не, няма. Конституцията на България го забранява. Съгласно член от Конституцията всичките плажове са държавна собственост."

50% от плажа на "Дюни" е свободен и там всеки може да си наеме чадър и шезлонг или просто да си сложи хавлията. От вилното селище обясняват, че ако хората, които не са клиенти на хотелите искат да ползват преградения плаж могат да го направят срещу 60 или 70 лева на ден, като всички екстри са включени в цената. Ако не платите обаче - преградата остава.

По думите на Тодор Петров това е нарушение на закона. Достъпът до целия плаж трябва да бъде свободен, коментира още Петров, като допълва, че ще бъде направена повторна проверка и ако се констатира въпросното нарушение, предстоят санкции.

От вилното селище обаче обясняват, че често недобросъвестни граждани влизат на плажа, където всичко е предварително платено и се възползват от безплатните услуги на хотелите. Откакто е преграден т. нар. "частен плаж" кражбите били сведени до минимум и все повече чуждестранни туристи ставали редовни клиенти на местните хотели. Преградите обаче са в разрез със закона, категорични са от Министерството на регионалното развитие.