През април 2008 г. за четвърти пореден месец общият показател на бизнес климата отбелязва повишение, като достигнатата стойност е с 0.5 пункта над мартенското равнище.

Стопанската конюнктура в промишлеността през април остава благоприятна. Независимо, че съставният показател “бизнес климат” се понижава с 2.4 пункта, в сравнение с предходния месец, равнището му се задържа изключително високо повече от двадесет месеца. Същевременно и оценките за настоящата производствена активност са по-оптимистични, в сравнение с изразените през март, а очакванията за следващите три месеца са тя да се задържи на същото равнище (според 57.8% от предприятията) или да се увеличи (според 38.8%).

През периода януари - април 2008 г. излишъкът от мощности в промишлеността намалява, а средното им натоварване се оценява на 75.7%, което е 0.7 пункта над януарското равнище. Негативен момент в конюнктурата е, че по мнение на стопанските ръководители през последните три месеца има известно влошаване на конкурентната позиция на предприятията както на вътрешния, така и на международния пазар.

Несигурната икономическа среда и недостатъчното търсене от страната остават основни проблеми за предприятията в отрасъла, като към тях се присъединява и факторът „недостиг на работна сила”, посочен през април от над една пета от предприятията.

Относно продажните цени повечето промишлени предприятия (79.2%) предвиждат те да останат без промяна, докато 20.1% очакват увеличение през следващите три месеца.

Високите очаквания за бизнес състоянието на строителните предприятия през следващите шест месеца покачват през април съставния показател "бизнес климат" с 2.7 пункта, което е само с 2 пункта под дългосрочния максимум. Оптимистични са и прогнозите на предприемачите за дейността и заетите в отрасъла през следващите три месеца. За периода от януари до април са подобрени и оценките за осигуреността на производството с поръчки (в брой месеци) - от 5.9 на 6.1, като предприятията очакват и приток на нови поръчки през следващите шест месеца.

С най-голяма тежест сред причините, затрудняващи дейността в отрасъла, продължават да бъдат конкуренцията в бранша, несигурната икономическа среда и недостигът на работна сила, като през април се засилва негативното влияние и на фактора ”цени на материалите”.

През последните шест месеца бизнес анкетите на НСИ регистрират сравнително устойчив дял от строителни предприятия (над една трета) с намерения за увеличение на продажните цени в бранша.

През април 2008 г. съставният показател “бизнес климат в търговията на дребно” запазва нивото си от предходния месец. Оценките на мениджърите за настоящото бизнес състояние на търговските предприятия са положителни, а очакванията им за следващите шест месеца са то да се запази (според 63.1% от предприятията) или да се подобри (според 35.1%). Същевременно търговците на дребно не предвиждат през следващите три месеца свиване както на обема на продажбите, така и на обема на поръчките към доставчици.

Недостатъчното търсене, конкуренцията в бранша и несигурната икономическа среда продължават да са основни фактори, затрудняващи дейността в отрасъла. В сравнение с предходния месец, през април се наблюдава увеличение на относителния дял на предприятията, които имат финансови проблеми (от 6.8 на 12.1%).

От юни 2007 г. се очертава тенденция на повишени очаквания на мениджърите в търговията на дребно относно продажните цени в отрасъла, като за последния месец относителният дял на очакващите увеличение на цените е 34.9%.

По-оптимистичните оценки и очаквания за бизнес състоянието на предприятията в сектора на услугите през април покачват равнището на съставния показател “бизнес климат” с 4.9 пункта, в сравнение с март. Същевременно стопанските ръководители предвиждат и увеличение на търсенето на услуги и наемане на допълнителна работна ръка през следващите три месеца.

Най-сериозни проблеми, затрудняващи дейността на предприятията, са конкуренцията в бранша и несигурната икономическа среда, посочени съответно от 59.7 и 20.8% от предприемачите.

Относно продажните цени очакванията на две трети от предприятията са те да останат непроменени през следващите три месеца.