Според икономисти исканията на синдикатите за увеличаване на заплатите могат сериозно да навредят на финансите на страната и да застрашат валутния борд.

Експертите правят сравнение със съседни страни, където доходите са спаднали - в Румъния, например с над 20 на сто. Право на хората е да искат увеличени заплати, а на синдикатите да подкрепят подобни искания.

Димитър Чобанов, анализатор от Института за нов икономически напредък, смята, че след като икономиката ни е в рецесия,е нормално заплатите да не се увеличават, дори с цената на това, повече хора да запазят работата си.

"Едно такова искане за повишаване на заплатите в бюджетния сектор може да е заплаха за публичните финанси и валутния борд, тоест това може да постави под заплаха реалните заплати в страната", обяснява Чобанов.

Икономистът твърди, че увеличение на заплатите в този момент е нелогична стъпка. Като допълнителен аргумент той изтъква факта, че дори в условия на криза, заплатите в България не намаляват своето изражение в евро.

В други страни с плаващи валутни курсове като съседна Румъния или пък Полша, доходите на хората значително са намалели, защото местната валута се е обезценила.

"Съветът е към правителството, то трябва да мисли по-дългосрочно и да не се увлича да прави политики с изцяло по-предизборна насоченост", допълва Чобанов.

Икономистът твърди задържането на заплатите сега, е добра възможност да не се налагат сериозни съкращения в бъдеще.

Източник: bТВ

Още по темата:

Протест на КНСБ в София

Кои са най-заплашените от съкращения отрасли?