София трябва да реагира, за да възстанови финансовото си равновесие, препоръчва датската национална банка Данске банк (Danske Bank) в изследване, цитирано в електронното издание на в. "Ле-з-еко".

Година след присъединяването на страната към Европейския съюз, икономическата обстановка в България поражда много въпроси - тя е обезпокоителна, но не тревожна, се казва в публикацията.

Изданието припомня, че миналата година инфлацията е била 6.5 на сто, докато през ноември тази година е достигнала 12.6 процента. Според проучването дефицитът по текущия баланс за 2007 година се очаква да доближи 20 на сто. Тези много неблагоприятни цифри поставят България в "опасна зона", наред с Румъния и балтийските страни, изтъква Данске банк.

За разлика от съседните страни обаче отрицателното салдо на България не е в резултат на рязко увеличаване на вноса, предназначен да задоволи безконтролно нарасналото потребление, а се дължи по-скоро на устойчивия растеж на инвестициите, които през последните години са нараснали с 15 процента по отношение на БВП, се казва в проучването на датската банка. Без този феномен, дефицитът на страната не би трябвало да надхвърли 8 процента по изчисления на Международния валутен фонд (МВФ). За финансирането на тази "дупка" София зависи в много голяма степен от притока на чужди инвестиции, които все още са съсредоточени най-вече във фабричното производство (26 процента през 2006 година).

Евентуален спад в доверието на инвеститорите обаче би могъл да спре притока на многонационалните компании в страната, предупреждава Данске банк.

За да не се утежни дефицитът по текущия баланс, управляващата Българска социалистическа партия, в коалиция с десноцентристите, не може да използва валутната карта, тъй като националната валута, левът, е обвързан с еврото.

Експертите препоръчват държавата да не разхлабва бюджетната си политика, която й позволи през октомври да отчете излишък от 6.5 на сто от БВП - доста над 2-та процента, изисквани от МВФ. Тъй че полето за маневри на София е доста ограничено, но управляващите трябва да реагират, за да не допуснат влошаване на сегашната обстановка, заключават експертите от датската банка.