9-ти септември 1944 г. е една дата, която е последица от участието на България във Втората световна война и отхвърлянето на фашизма в Европа. Такива дати трябва да внушават мъдрост. Това заяви депутатът от КБ Янаки Стоилов.

Стоилов предложи с една минута да се почете паметта за тези, които са се жертвали в това бурно време. През цялото време на прехода сме имали злоупотреба с права, а определени хора се опитват да привлекат вниманието с дати, значещи много за тях, отговори му народният представител от "Атака" Павел Шопов. Той апелира най-после да престанем с тази практика - " не ми се иска да ставам на крака и да почитам паметта на деветосептемврийските убийци след 9-ти септември 1944 г.", категоричен бе той.

По повод призива на Янаки Стоилов да се почете паметта на загиналите след войната като израз на национално помирение председателят на парламента Цецка Цачева заяви, че тази дата не е безспорна в българската история. Затова тя сметна, че не може предложението да се подложи на гласуване.

Трябва да се уважават жертвите, които българският народ е дал в своята най-нова история, не се съгласи народният представител от КБ Георги Пирински и повтори предложението на Янаки Стоилов. Веселин Методиев, депутат от СК, припомни декларацията на народните представители от 39-то НС, в която бе осъден комунизма и оспори желанието на червените народни представители за отдаване на почит към жертвите след 9-ти септември 1944 г.

Става дума за отдаване на почит към всички хора, които са дали своя живот от двете страни на барикадата, крайно време е да гледаме по-мъдро на нашата история, заяви лидерът на БСП Сергей Станишев. Днес България не се нуждае от противопоставяне, но виждам, че духът на 41 НС не е извлякъл поука от историята, заключи той.

Тази дата си е ваша, отново му опонира синият депутат Веселин Методиев. Не е въпрос на конюнктура, за съжаление, българското общество продължава да живее в посткомунизъм, посочи той.

В крайна сметка депутатите не отдадоха почит към жертвите с едноминутно мълчание.

Източник: БГНЕС