Запознахме се с проекта за пакт за финансова стабилност, каза председателят на парламентарната група на Коалиция за България Сергей Станишев в началото на срещата между парламентарната група и министъра на финансите Симеон Дянков в парламента.

В момента върви активна дискусия в Европейския съюз, през този месец предстои заседание на Европейския съвет, във връзка с темата за финансовата стабилност, в това число и идеята на германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Никола Саркози за пакт за конкуретноспособност. Съществува риск, ако идеята за български пакт за финансова стабилност се реализира, тя да изпревари европейската рамка - каза Станишев.

До момента Дянков проведе срещи за пакта за финансова стабилност с парламентарните групи на "Атака" и Синята коалиция.

На днешната среща за първи път присъстват и заместниците на министъра - Владислав Горанов и Боряна Пенчева, а към тях се присъедини и председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова. Освен Сергей Станишев, присъстващи на срещата от страна на левицата са и депутатите Петър Димитров, Мая Манолова, Румен Овчаров, Пламен Орешарски и Димитър Горов.

„Върви много сериозна дискусия, с различни гледни точки и параметрите постоянно се променят. Важно е да знаем каква ще бъде общата европейска позиция", добави лидерът на БСП.

Министърът на финансите Симеон Дянков посочи, че основната цел на срещата е левицата да се запознае с мотивацията за пакта за финансова стабилност. Дянков обясни, че той съдържа три основни въпроса.

Успехите в трите последни правителства от гледна точка на данъчна политика да могат да се запазят във времето и България да остане известна като страната с най-ниското данъчно бреме в Европейския съюз.

По думите на Дянков, това вече е факт и че е дело на няколко правителства.

Първото предложение на финансовото министерство е промяната на преките данъци да става по-трудно - с 2/3 от гласовете на народните представители. Идеята, според Дянков, е да се изгради стабилност във времето, така че български и чуждестранни инвеститори да могат да разчитат на това „завоевание" от гледна точка на ниските данъци.

По думите на министъра, това е основната идея и на други държави - в Германия, например, става въпрос за ограничение на бюджетния дефицит.

Дянков посочи, че там вече има конституционна промяна за това и тя поетапно влиза в сила, като през 2014 г. ще бъде с напълно активен статут. Във Франция, Швеция и Дания също се работи в тази посока, изтъкна Дянков.

„Идеята на пакта за конкурентноспособност е да има широко балансиран бюджет. Експерти във финансовото министерство са изготвили дефиницията и формулата за постигането на такъв бюджет", каза още министърът.

Най-общата идея за широко балансиран бюджет, припомни Дянков, е дефицитът да не надхвърля 3 %.

Срещата между вицепремиера и депутатите от Коалиция за България е закрита за медиите.

Източник: Фокус