Реформите в здравеопазването са спрели от 2001 г., заяви вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков, който беше изслушан днес от депутатите за разходването на средства от преходния остатък на НЗОК в БНБ от 2000 г. досега.

Последните две правителства не са направили нищо, за да помогнат за здравето на хората, резултатите днес са налице и сега правителството и парламентът трябва да се справят с тях, каза финансовият министър. Дянков призна, че има известно забавяне и през последната година и два месеца, но подчерта, че основната вина е на предишните два кабинета, които са спрели реформите за осем години.

Средствата за болничната помощ от 2006 г. непрекъснато нарастват, всяка година системата гълта повече пари, но без да се реформира, посочи Дянков. Излиза, че системата, която лекува хората, е болна, коментира той. Дянков посочи, че за това не са отговорни лекарите и медицинските работници, а отговорността се носи от изпълнителната и законодателната власт.

Излиза, че в година на икономическа криза в българското здравеопазване влизат повече пари, отколкото през най-добрата фискална година, и то именно защото системата не е реформирана, посочи Симеон Дянков. Българите не са по-здрави, което значи, че парите не се използват достатъчно ефективно, допълни той.

Министърът обясни, че резервът на касата не може да се използва, без да се увеличи дефицитът. За допълнително финансиране са направени и съкращения в други пера на бюджета.

Източник: bTV