„Запазваме ниските данъци, запазваме пенсиите и въобще плащанията за бедните. Това е нещо, което голяма част от страните в Европейския съюз не можаха да си го позволят, затова увеличаваха данъци и намаляваха пенсии", коментира вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков в сутрешния блок на Нова телевизия.

„В България за пръв път през месец април промишленото производство бележи малък ръст. Това е главно от износа, който с много пък има ръст, но там вече се забелязва доста добро развитие. Безработицата ни пада вече трети, четвърти всъщност месец и сега всъщност сме сред първата третина най-добри държави в Европа.", каза още Дянков.

„От това обаче макроикономиката да се развива или бизнеса до това, хората да го усетят по джобовете си, както се казва, минават някъде от три до шест месеца, за да се раздвижи колелото на бизнеса, за да влязат повече пари в работници и т.н. И така, април, от три до шест месеца, значи някъде септември ще усетят според мен всички, че България вече излиза от кризата.", заяви Дянков.

„И пак винаги сравнение трябва да се прави, аз поне го правя като сравнение, за хората може би е малко по-трудно, какво става в нашите съседки, а нашите съседки не само, че не излизат от кризата, а в Гърция тази година ще се свие икономиката някъде с 3%, по техни показатели, румънската икономика ще се свие някъде с 2%. Така че на този фон България изглежда доста добре.", продължава министърът.

„А че има проблеми, има, че хората имат проблеми и са притеснени, притеснени са, но точно затова ние водим последователна политика да не закачаме пенсиите, да не закачаме заплатите и да не вдигаме данъците. И това в крайна сметка ще се окаже най-добрата политика за излизане от кризата.", смята вицепремиерът.

Mинистерствата и ведомствата са намалили разходите си за заплати към април 2010 г. с 15 млн. лв. или с 2% спрямо същия период на миналата година, а Народното събрание - с 15 на сто. „Интересно е обаче, че в условия на криза са се увеличили разходите за заплати в общините, държавните висши училища, както и в съдебната власт", подчерта още министър Дянков.

По предварителни данни за първите четири месеца на тази година общините са увеличили разходите за заплати с 21 млн. лв., съдебната власт с над 33 млн. лв., а държавните висши училища - с над 5 млн. лв., обяви вицепремиерът. Предварителните данни към месец май показват още, че БАН е реализирала икономия на разходи от заплати от 1.6 млн. лв. спрямо същия период на 2009 година.