От три седмици настояваме пред премиера да се промени начинът на оповестяване на новините, свързани с COVID-19.

Това съобщи ръководителят на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски.

"Не защото на нас ни тежи. Ние приемаме отговорно тази работа, защото още при създаването на Националния оперативен щаб идеята беше обществото да бъде максимално и обективно информирано по този въпрос", заяви той по повод твърденията, че ежедневните брифинг на щаба увеличават нивото на стреса за много хора.

"Получих интересно предложение от един баща, който казва, че 8-годишното му дете коментирало вестите от щаба. Той ни попита дали не можем да направим и един "детски брифинг", в който дори "да поизлъжем малко". За съжаление, не ни е позволено да манипулираме данните, за да се харесаме на хората", коментира ген. Мутфачийски.

"Цял живот ние, като лекари, сме поднасяли много неприятни вести на нашите пациенти - че са болни от нелечимо заболяване, че възможностите за лечение са ограничени, че животът им е лимитиран. Това е едно от нещата, които са част от стреса в нашата професия.

Дори когато поднасяме добрите новини, също сме заливани от емоции, които също носят стрес. Проявяваме пълно разбиране към нашите съграждани. А и знаем, че приносителите на лошите вести "ги убиват"", каза още ръководителят на Националния оперативен щаб.

Ген. Венцислав Мутафчийски обаче е категоричен, че докато важи заповедта на премиера, щабът трябва да изпълнява своите функции.

Родители и синдикати против връщане на учениците в класРодители и синдикати са категорично против идеята за връщане на учениците в клас преди края на учебната година

Той заяви, че е запознат с всички аргументи против работата на щаба и против предприетите мерки за ограничаване на епидемията от COVID-19 - че заболеваемостта у нас е ниска, че проблемът се преекспонира и т. н. По думите му все по-малко се чува тезата, че ниската заболеваемост се дължи именно на усилията за ограничаване на заразата.

"Има много аргументи, които бих искал да кажа в тази посока. Твърди се, че този вирус не влияе толкова на българите и ние не се заразяаваме масово с него. Но тези клъстъри, които намираме - производствени колективи с масово заразяване, цели фамилии и семейства, като тези в с. Брестовица - това показва доста конрааргументи", каза още ген. Мутафчийски.

Според него в България наистина се наблюдава ниска смъртност. По думите му вече можем да се направи и сравнение с общата смъртност за предходната година и тя е била с около 10% по-ниска през 2020 г. в седмиците до началото на март.

"Факт е, че загиналите в 99% от случаите са с тежки и придружаващи заболявания, но това не означава, че щяха да си отидат и без да се заразят с коронавирус. Може би им оставаха още година, две, три или повече", заяви Мутафчийски.

На въпрос дали се предвиждат нови ограничителни мерки за "дългия уикенд" след 1 май, той коментира, че за момента не се предвижда въвеждането на допълнителни ограничения.