Ден след като стана ясно, че премиерът Бойко Борисов се е отказал да прави съкращения в бюджетите на ведомствата, икономисти критикуваха остро забавянето на реформите. Ако управляващите не предприемат спешни мерки за овладяване на натрупващия се бюджетен дефицит, рискуват до няколко месеца икономическата криза да се превърне в политическа, прогнозира икономистът от "Индъстри уоч" Георги Стоев.

Според него още преди Конституционният съд да се произнесе, че правителството няма право да реже разходи без решение на парламента, е било ясно, че антикризисният пакет няма да напълни бюджетната дупка. Само за първите два месеца на годината недостигът е почти толкова, колкото осигуряват различните мерки.

"Има и по-сложен сценарий, в който след четири месеца най-вероятно ще си говорим за оставки на финансов министър, за мисия на МВФ, самият премиер може да поиска да си подава оставката, хората пък ще искат да излизат по улиците, за да блокират реформите", коментира Стоев.

Държавните финанси може да катастрофират опасно, тъй като антикризисните мерки не могат да съберат достатъчно за запълване на дупката, прогнозира на свой ред бившият вицепремиер Николай Василев, според когото 60-те антикризисни мерки ще съберат само няколкостотин милиона лева, при необходими милиарди (поне 1.5 млрд. лева по оценката на финансовия министър Симеон Дянков - бел.ред.).

В интервю Василев напомня, че само дефицитът за февруари е 900 млн. лв., така че мерките ще решат проблема само с дефицита за няколко седмици.

БСП междувременно настоя антикризисният план и актуализацията на бюджета да бъдат внесени за обсъждане в Народното събрание. Това съобщи председателят на Съвета по икономика, енергетика и туризъм към Националния съвет на партията Явор Куюмджиев на пресконференция по повод отменените от Конституционния съд спорни текстове в Закона за бюджета за тази година.

По думите му отменените разпоредби са давали възможност правителството самоволно да понижава разходи или да субсидира определени бюджетни организации.

"След два месеца ще бъдем изправени пред много тежка финансова ситуация", смята и бившият вицепремиер Ивайло Калфин. Той смята, че за да се отвлече вниманието на хората, се търсят други теми.

Калфин смята, че основният проблем на правителството е това, че са спрели приходите и че една трета от резерва вече е похарчен за два месеца.

Източник: БНР, БГНЕС, БНТ